/  / Toyota wprowadzi modułowe platformy TNGA

Toyota wprowadzi modułowe platformy TNGA

Toyota|
null
© Toyota
nullnullnullnull

W ciągu 5 lat na rynek wejdą następne generacje większości modeli Toyoty, zbudowane na nowych modułowych platformach TNGA (Toyota New Global Architecture).

Serię rozpocznie Prius czwartej generacji, który zadebiutuje w Polsce na początku przyszłego roku. Niedługo później rodzina hybryd zostanie powiększona o RAV4 Hybrid, jeszcze na obecnej platformie, oraz o zupełnie nowy model, cross-over C-HR, także oparty na TNGA. Potem zmiany będą wprowadzane stopniowo do pozostałych modeli osobowych, SUV-ów oraz terenówek.

Nowa Globalna Architektura Toyoty (TNGA) to kompleksowa technologia produkcji, wdrażana właśnie w fabrykach Toyoty na całym świecie, która obejmuje modułowo skonstruowane platformy, silniki i inne komponenty oraz zestandaryzowane zakłady i linie produkcyjne. Zmiany są tak szeroko zakrojone, że można mówić o rewolucji, która przyniesie obniżenie kosztów przygotowania linii produkcyjnej nowego modelu o 50% w porównaniu z rokiem 2008, tj. zanim opracowano i rozpoczęto wdrażanie systemu TNGA.

Toyota ma już pewne doświadczenia z modułowymi konstrukcjami dzięki napędowi hybrydowemu Hybrid Synergy Drive. Jego elementy można swobodnie zastępować innymi, dlatego został wykorzystany w konstrukcji napędu hybrydowego sportowego bolidu TS040 Hybrid. Na HSD oparty jest także napęd na wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty Mirai. Dzięki Nowej Globalnej Architekturze Toyoty napędy hybrydowe następnej generacji będą oszczędniejsze o 15% w porównaniu z obecnymi, o czym przekonają się pierwsi właściciele nowego Priusa już w przyszłym roku.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane