/  / Toyota i hity sprzedaży

Toyota i hity sprzedaży

null
© Toyota
null

Toyota ma w swoim dorobku kilka modeli, które odniosły spektakularny sukces. Na czele tej listy jest oczywiście Corolla – od ponad 40 lat najlepiej sprzedający się samochód na świecie.

Toyota Corolla to najpopularniejszy samochód w dotychczasowej historii motoryzacji. Auto jest obecne na rynku od roku 1966, zaś już w 1974 zajęło pierwsze miejsce pod względem łącznej sprzedaży. Dzięki ponad 40 milionom sprzedanych egzemplarzy Corolla utrzymuje pozycję #1 do dziś.

Corolla cieszy się ogromną popularnością w wielu krajach świata. W Australii wspomniany model zajął pierwsze miejsce w rankingach 2013 roku, a rok później jeszcze umocnił swoją pozycję, znajdując chętnych na prawie 44 000 egzemplarzy.

Toyota pozostaje zaś marką #1 na Antypodach już od 12 lat.

Prius – pierwsza na świecie hybryda
Prius jest obecny na rynku od 1997 roku i od początku utrzymuje pozycję najlepiej sprzedającej się hybrydy na świecie. W ciągu 18 lat klienci kupili w sumie ponad 3,5 miliona Priusów.

Prius zdecydowanie dominuje wśród hybryd pod względem łącznej sprzedaży w Europie, Stanach Zjednoczonych czy Japonii. W USA model Prius jest najpopularniejszą hybrydą także pod względem sprzedaży rocznej, zaś w Japonii przez kilka lat był najpopularniejszym samochodem w ogóle (biorąc pod uwagę roczną sprzedaż), prześcignąwszy wszystkie auta z konwencjonalnym napędem spalinowym. W 2014 roku Priusa na rynku japońskim wyprzedziła mniejsza Toyota Aqua.

Z kolei w Europie pod względem rocznej sprzedaży od 4 lat dominuje inny model Toyoty – Auris Hybrid.

Hilux – coś dla twardzieli

Są takie miejsca na świecie, gdzie off-road jest drugą naturą kierowcy. W wielu z tych miejsc króluje właśnie Toyota Hilux. W Australii Hilux jest najlepiej sprzedającym się samochodem terenowym. W Afryce japoński pick-up znajduje się na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży w 30 państwach.

Jeśliby potraktować Czarny Ląd jako jeden rynek, wówczas Toyota ma w nim łącznie udział aż 15-procentowy.

Camry – najpopularniejsza osobówka w USA
Od 1997 do dziś – z wyjątkiem roku 2001 – Camry pozostaje najpopularniejszym samochodem osobowym w Stanach Zjednoczonych. W roku ubiegłym Amerykanie kupili 428 606 egzemplarzy Camry. To o ponad 40 000 sztuk więcej niż Honda Accord, która we wspomnianym rankingu plasuje się na miejscu drugim.

Toyota Aqua rządzi w Japonii
W Kraju Kwitnącej Wiśni najpopularniejszym samochodem 2014 roku okazała się Toyota Aqua. Jest to japońska wersja Priusa C, czyli subkompaktowego modelu z rodziny Priusa. Auto napędza pełny układ hybrydowy o łącznej mocy 99 KM. Warto podkreślić, że Aqua zużywa w cyklu mieszanym średnio tylko 3 l paliwa na 100 km.

W Europie odpowiednikiem Aquy jest Yaris Hybrid, zbudowany na tej samej platformie i wykorzystujący ten sam napęd.

Land Cruiser – lider w najbogatszym kraju świata
Land Cruiser to najstarszy stażem rynkowym model Toyoty w ofercie. Jego historia sięga bowiem roku 1951. Najbardziej luksusowa i najmocniejsza wersja w gamie to Land Cruiser 200. Flagowa terenówka Toyoty okazała się liderem sprzedaży w najbogatszym kraju na świecie – Katarze.

Toyota zdecydowanie dominuje na katarskim rynku, podobnie zresztą jak w większości państw Bliskiego Wschodu. W 2014 roku marka sprzedała 34,5% spośród wszystkich, 95 171 nowych aut kupionych przez Katarczyków. Następny w kolejności Nissan kontroluje "tylko" 16,3% rynku.

W rankingu modeli Toyota zajmuje w Katarze całe podium. Land Cruiser stanowi 8,2% rynku, Hilux 6,8%, zaś Prado – 4,9%.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane