/  / Toyota Gazoo gotowa na Le Mans

Toyota Gazoo gotowa na Le Mans

Toyota|
null
© Toyota
nullnullnullnull

Toyota Gazoo Racing zakończyła przygotowania do najważniejszego wydarzenia sezonu FIA World Endurance Championship 2015 — 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

TOYOTA, aktualny mistrz świata producentów, wystawi w Le Mans dwa bolidy TS040 HYBRID, oba w specyfikacji Le Mans, która narzuca nieco inne rozwiązania w dziedzinie aerodynamiki w stosunku do pozostałych wyścigów serii. Różnice dotyczą przede wszystkim tylnego skrzydła, pokrywy silnika i przedniej części nadwozia. Poprawią one stabilność bolidu przy prędkościach powyżej 300 km/h.

W bolidzie #1 wystartują mistrzowie świata Anthony Davidson i Sébastien Buemi, a wraz z nimi Kazuki Nakajima, który w ubiegłorocznym Le Mans zdobył pole position, wykonując najszybsze okrążenie w historii kwalifikacji do tego wyścigu.

Nakajima wraca na tor po intensywnej rehabilitacji kontuzji pleców, której nabawił się podczas treningów do wyścigu Spa-Francorchamps na początku maja. Całkowity powrót do zdrowia potwierdził trening 31 maja.

Za kierownicą bolidu #2 zasiądą Alex Wurz, dwukrotny zwycięzca wyścigu Le Mans, Stéphane Sarrazin, trzykrotny zdobywca pole position w Le Mans, oraz Mike Conway, debiutujący na torze La Sarthe w kategorii LMP1.

30 lat TOYOTY w Le Mans
W tym roku przypada 30. rocznica pierwszego startu TOYOTY w Le Mans. W 1985 roku w zespole japońskiego producenta startował Satoru Nakajima, ojciec Kazukiego. Do tej pory TOYOTA wzięła udział w 16 wyścigach, w których wystartowało łącznie 40 samochodów. Kierowcy TOYOTY czterokrotnie zajęli 2. miejsce (1992, 1994, 1999 i 2013). Znaleźli się wśród nich tak wybitni sportowcy jak mistrz świata Formuły 1, Alan Jones, zwycięzca Formuły 1, Eddie Irvine, i trzykrotny zwycięzca Le Mans, Allan McNish.

W ubiegłorocznym Le Mans 24h bolid #7 prowadzony przez Alexa Wurza, Stéphane'a Sarrazina i Kazuki’ego Nakajimę startował z pole position i utrzymywał się na pierwszej pozycji przez większość wyścigu, aż do awarii instalacji elektrycznej, która zmusiła załogę do rezygnacji z dalszego udziału w zawodach. Bolid #8 Anthony’ego Davidsona, Sébastiena Buemi’ego i Nicolasa Lapierre’a po poważnym wypadku i bardzo sprawnej naprawie wrócił na tor, by zająć 3. miejsce po 24 godzinach wyścigu.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane