/  / Topowy benzyniak T6 z napędem AWD

Topowy benzyniak T6 z napędem AWD

null
© Volvo
null

Jesienią w ofercie Volvo pojawią się modele S60, V60 oraz XC60 z dwulitrowym silnikiem T6 o mocy 306 koni – oraz z napędem na cztery koła (AWD).

"T6" to oznaczenie najmocniejszej odmiany silników z rodziny Drive-E u Volvo. Jest ona wyposażona w kompresor i turbosprężarkę. Powstała przy współpracy firmy Polestar, która od lat przygotowuje najbardziej usportowione odmiany Volvo.

Silnik T6 w samochodach serii 60 był dotąd dostępny wyłącznie dla wersji przednionapędowej. Teraz można go zamówić także w połączeniu z AWD.

Więcej mocy, niższe spalanie
Do tej pory najmocniejsza odmiana modelu Volvo S60 oferowała trzylitrowy silnik benzynowy. Nowa jednostka różni się od poprzedniej pod wieloma względami. Ma mniejszą pojemność, jest lżejsza i bardziej oszczędna, wyposażono ją także w system start/stop.

Wersja S60 T6 AWD przyspiesza do setki w 5,9 s. Nieco cięższe V60 T6 AWD potrzebuje zaś na to równo 6 sekund. Prędkość maksymalna S60 T6 AWD oraz V60 T6 AWD wynosi 250 km/h.

Warto zauważyć, że wersje AWD są szybsze niż wersje przednionapędowe, które mają elektroniczne ograniczenie prędkości do 230 km/h.

Bestseller Volvo w wersji T6 AWD
Volvo XC60 to aktualnie najchętniej wybierany model segmentu premium w Polsce. Około 70% nabywców tego SUV-a wybiera odmiany z silnikiem wysokoprężnym i napędem na cztery koła. Przewaga diesla zapewne się utrzyma, ale nowa konstrukcja T6 ma szansę przekonać do siebie większe niż dotąd grono klientów.

XC60 w wersji T6 AWD jest napędzana dwulitrowym silnikiem Drive-E, który maksymalną wartość momentu obrotowego (400 Nm) osiąga w szerokim zakresie obrotów: od 2100-4800. Sprint do setki wynosi 6,9 sekundy, a maksymalnie można się rozpędzić do 210 km/h (ograniczone elektronicznie).

Wersja XC60 T6 AWD jest dostępna wyłącznie z ośmiostopniową skrzynią automatyczną.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane