/  / TOP20: Superb i Avensis szybko zyskują

TOP20: Superb i Avensis szybko zyskują

IBRM SAMAR|
null
© Skoda
null

Może i crossovery oraz kompaktowe SUV-y są teraz modne i szybko zdobywają teren. Ale również w klasie średniej znajdziemy graczy, którzy mogą pochwalić się naprawdę dobrymi wynikami sprzedaży.

Za nami pierwsze półrocze na polskim rynku nowych samochodów osobowych. Które spośród modeli zajmujących miejsca w rankingu TOP20 wyróżniają się największymi wzrostami? A które najbardziej straciły?

Do tego obrazka już dawno zdążyliśmy się przyzwyczaić. Zestawienie topowych modeli nad Wisłą otwiera niezmiennie Skoda Octavia – gracz mający na koncie 8 634 rejestracje. Wzrost uzyskany przez "czeszkę" wynosi względem pierwszego półrocza 2015 niezłe 17,3%. Choć trzeba od razu dodać, że zawodnicy sklasyfikowani na miejscu drugim i trzecim zyskali procentowo jeszcze więcej.

Wiceliderem polskiego rynku jest Skoda Fabia. Model ten uzyskał rezultat wynoszący 7 790 egzemplarzy. To o przeszło 31% więcej niż rok temu. Jeszcze lepiej wypada zajmujący trzecią lokatę Opel Astra. Jego notowania poszły bowiem w górę aż o 42% (7 369 sztuk).

W czołowej dziesiątce żaden inny gracz procentowo nie zyskał w ciągu roku tyle co właśnie kompakt spod znaku srebrnej błyskawicy. Warto jednak wymienić tu chociażby Toyotę Auris, która osiągnęła wzrost o 32,3% (miejsce #6 w tabeli) czy Dacia Duster, której rejestracje poprawiły się o 39% (pozycja #9).

Pojedynek w klasie średniej
Dużo ciekawego dzieje się również w drugiej dziesiątce modelowego zestawienia. To właśnie w tej części tabeli po pierwszym półroczu znajdziemy bowiem graczy, którzy w bardzo szybkim tempie zyskują na popularności. Chociażby Skoda Superb (miejsce #15). Czeska limuzyna została bardzo dobrze przyjęta na rynku, a świadczy o tym wzrost wynoszący blisko 51,8%.

Kolejnym reprezentantem wśród modeli klasy średniej, który zasługuje na uwagę, jest Toyota Avensis. Stosunkowo niedawno zmodernizowany "japończyk" plasuje się w rankingu bestsellerów na pozycji #18. Od stycznia uzyskał na koncie 2 592 rejestracje – czyli aż o ponad 63,4% więcej niż w analogicznym okresie A.D. 2015.

Przypadek Tucsona
W zestawieniu TOP20 mamy ponadto zupełnego debiutanta. Kto to taki? Hyundai Tucson. Rok temu zawodnika tego nie było jeszcze oficjalnie w modelowym rankingu. Jest za to teraz – i to od razu wskoczył na miejsce #16.

Przypadek koreańskiego SUV-a zasługuje na uwagę z jeszcze jednego powodu. Otóż Tucson – z wynikiem łącznie 3 124 egzemplarzy – jest jednocześnie modelem, które na całym polskim rynku motoryzacyjnym uzyskał największy przyrost pod względem liczby zarejestrowanych egzemplarzy.

Na kolejnym miejscu podium w tych akurat statystykach ląduje przywołana wyżej Astra (+2 180 sztuk) oraz Fabia (+1 845 rejestracji).

Nie tylko wzrosty
Wśród poszczególnych modeli rankingu TOP20 – co jest zresztą zgodne z ogólnym trendem rynkowym w Polsce – zdecydowanie dominują wzrosty. Ale jest i kilku graczy, którym nie udało się nawet powtórzyć wyniku z pierwszego półrocza A.D. 2015.

Minimalnie stracił na popularności Ford Focus (miejsce #7; -0,7%) oraz Opel Mokka (#20; -1,7%). Dużo więcej natomiast Opel Corsa (pozycja #13; -19,2%) i Skoda Rapid (#8; -13%).

Dla zainteresowanych, listę aktualnie 50 najpopularniejszych modeli osobowych w Polsce pod względem liczby rejestracji znaleźć można TUTAJ


AUTOR: RAFAŁ ŻAGLEWSKI
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane