/  / Te felgi aluminiowe wybierają kierowcy

Te felgi aluminiowe wybierają kierowcy

Oponeo.pl|
null
© Oponeo.pl
null

Z roku na rok popularność felg aluminiowych w Polsce rośnie. Które są najpopularniejsze i dlaczego? Jak zmieniają się gusta klientów? Przedstawiamy najczęściej wybierane felgi AD 2014.

Najpopularniejszą średnicą od lat pozostaje "szesnastka". Wynika to z wielu czynników: bardzo popularnych rozmiarów opon (jak np. 205/55R16), który jest rozmiarem zalecanym w najpopularniejszych autach jeżdżących po naszych drogach, przejścia na sezon letni z mniejszych średnic właśnie na 16" i na odwrót – z większych na mniejsze, szczególnie w sezonie zimowym.

To właśnie przekłada się na udział "szesnastki" w rynku na poziomie około 43%. Drugie miejsce zajęły felgi 15" – z udziałem wynoszącym 26%.

Ponadto, należy równocześnie zauważyć sukcesywny wzrost popularności felg 17-calowych i większych, co spowodowane jest rozmiarami, na jakich wychodzą seryjnie samochody. Na uwagę zasługuje również bardzo duża dynamika sprzedaży felg "czternastek" – wzrost w stosunku do roku poprzedniego wyniósł blisko 60%. To konsekwencja coraz większej popularności małych samochodów miejskich (np. Volkswagen up!, Ford Ka czy Renault Twingo).

Jeżeli chodzi o kolor, to wyniki nie zaskakują – 62% sprzedawanych felg jest srebrnych. Dla większości kierowców jest to symbol klasyki i takie koła klienci uznają za najatrakcyjniejsze, ale i najpraktyczniejsze – szczególnie jeśli chodzi o sezon zimowy, kiedy to zalecanym wariantem są właśnie takie obręcze.

Grafit, czerń i biel dla chcących się wyróżnić
Od dwóch lat rośnie udział felg czarnych (22%) i grafitowych (15%). Wśród kolorów o największej dynamice sprzedaży znalazły się również felgi białe.

Jak mówi Filip Biesek, koordynator działu felg w Oponeo.pl: "Jest to bezpośrednio związane z popularnością kolorów samochodów, które są sprzedawane na rynku. Klienci bardzo chętnie kupują je na zasadzie kontrastu: ciemny samochód – jasne felgi. I analogicznie: jasny samochód – ciemne obręcze".

Wzór od lat ten sam
61% wszystkich sprzedawanych felg jest pięcioramiennych. Jest to jedyna cecha obręczy, u której na przestrzeni ostatnich lat nie zaobserwowano widocznych zmian. Sprzedaż konkretnych felg aluminiowych w dużej mierze jest odzwierciedleniem popularności wybranych wzorów stosowanych w oryginalnym wyposażeniu aut.

Jak zauważają eksperci, na ogół kierowcy nad Wisła nie chcą w sposób bardzo widoczny zmieniać designu swojego samochodu.

Alcar dominuje, Uniwheels coraz mocniejszy
Najpopularniejsze marki na rynku należą do austriackiej grupy Alcar – są nimi Dezent oraz Enzo. Ich siłą są proste wzory, a wybór w ofercie – naprawdę duży. Co ważnie, felgi te dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach.

Udział na rynku tylko tych dwóch producentów stanowi aż 36%. To rewelacyjny wynik grupy Alcar – zwłaszcza, że należą do niej jeszcze marki Aez i Dotz, które również sprzedają się dobrze.

Łącznie prawie połowa sprzedawanych felg to wyżej wymienione marki. Mówiąc krótko – dominacje na całej linii.

Na przestrzeni ostatnich lat mocno wzrósł udział grupy Uniwheels, do której należą Alutec, Rial i Anzio. Wspomniane marki zajmują kolejno trzecie, czwarte oraz piąte miejsce. W sumie ich udział na rynku wynosi 24% i z roku na rok jest coraz większy.

Co najbardziej liczy się dla klientów
Wiemy już, jakie marki sprzedają się najlepiej, a także który wzór, kolor i średnica są najpopularniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że są to tylko podstawowe dane dotyczące felg. Felg srebrnych, pięcioramiennych w ofertach producentów zdecydowanie nie brakuje.

W jaki sposób zatem kierowcy decydują o tym, która obręcz będzie tą właściwą? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Oponeo.pl, około 1/3 nabywców zwraca uwagę na wygląd, a 27% na połączenie atrakcyjnej ceny i bezpieczeństwa (czy dana felga jest dobra jakościowo). Tylko około 10% osób koncentruje się na samej cenie czy bezpieczeństwie. Zatem cena w przypadku felg nie jest priorytetem.

"Klienci wybierają felgi w oparciu o swój gust i często decydują się na produkt renomowanej firmy zakładając, że będzie on solidnie wykonany i zapewni bezpieczną eksploatację - podsumowuje Filip Biesek z Oponeo.pl.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane