/  / Targi CES 2015 – Volkswageny przyszłości

Targi CES 2015 – Volkswageny przyszłości

null
© Volkswagen
null

Podczas targów Consumer Electronics Show 2015 Volkswagen prezentuje model Golf R Touch – czyli pierwszy kompaktowy samochód na świecie, którego elementami obsługowymi można sterować przy użyciu gestów.

Koncepcyjny Golf R Touch jest samochodem rozumiejącym gesty ręki i wykonującym odpowiednie polecenia. Możliwe jest zatem zarządzanie wyświetlanymi informacjami i funkcjami bez dotykania ekranu. Na przykład przesunięcie ręką w kierunku przedniej szyby powoduje zamknięcie rozsuwanego dachu, po wykonaniu ruchu ręką w odwrotnym kierunku dach otwiera się. Sterowanie gestami wykorzystywane jest także do regulacji siedzeń.

Z kolei Connected Golf jest obecnie najbardziej połączonym w sieć samochodem. System zarządzania interfejsem pozwala na włączenie szerokiego spektrum aplikacji, smartfonów, tabletów i smartwatchów w system Infotainment najnowszej generacji (MIB II). Connected Golf jest wyposażony także w wiele innych innowacyjnych rozwiązań. Na przykład system nawigacji, bez aktywacji przez kierowcę, rozpoznaje automatycznie najczęściej pokonywane odcinki (na przykład codzienną drogę do pracy), ostrzega przed ewentualnymi zakłóceniami ruchu oraz proponuje alternatywne trasy dojazdu.

Wprowadzenie tego rozwiązania w USA oraz w Europie planowane jest jeszcze w roku bieżącym wraz z najnowszymi systemami infotainment.

Volkswagen prezentuje podczas CES w Las Vegas także kolejny stopień ewolucji systemu parkowania Park Assist, nazwany Trained Parking. Samochód skanuje drogę na miejsce parkingowe, z którego kierowca często korzysta, i po zapisaniu w pamięci pokonuje ją częściowo automatycznie. Kierowca dojeżdżając do swojego stałego, "wytrenowanego" miejsca parkingowego może wysiąść z samochodu, który dojedzie na parking częściowo automatycznie, nadzorowany pilotem lub smartfonem.

Możliwy jest także automatyczny wyjazd z "wytrenowanego" miejsca parkingowego.

Czwartą nowością zaprezentowaną przez Volkswagena w Las Vegas jest indukcyjne ładowanie pojazdów na przykładzie e-Golfa z Intelligent Charge. Samochód w przyszłości zostanie automatycznie podłączony do zasilania przez "płytę ładowania", zatem kable nie będą już potrzebne.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane