/  / Takie będzie wnętrze nowego Volvo XC90?

Takie będzie wnętrze nowego Volvo XC90?

VOLVO|
null
© Volvo
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

To już ostatni koncepcyjny samochód Szwedów przez wprowadzeniem nowego Volvo XC90. Volvo Concept Estate, bo o nim mowa, to dwudrzwiowy, szlachetny shooting brake, w którym znajdziemy wiele nawiązań do Volvo 1800 ES.

Volvo P1800 to zdaniem wielu najbardziej niesamowity model w historii szwedzkiej marki. Większość produkcji stanowiła odmiana coupe, lecz występował on także w wersji shooting brake jako 1800 ES. Historia zatoczyła koło i Volvo postanowiło nawiązać do tego niecodziennego projektu, prezentując Concept Estate. Zobaczymy go już za kilka dni w Genewie.

Jeżeli ktoś nie słyszał o Volvo 1800 ES, będzie miał szansę zorientować się, do jakiego auta nawiązuje model koncepcyjny. Podczas targów w Genewie te dwa samochody będą eksponowane obok siebie. Bryły tych samochodów mają wspólne akcenty i charakterystyczne przetłoczenie z boku karoserii.

Podobny jest także kolor: metalizowany brąz nawiązujący do palety kolorystycznej dostępnej dla 1800 ES.

Nowości wystawy Genewa 2014

Na klapie Concept Estate znajdziemy emblemat ES. To tak dla pewności, że wszyscy zrozumieli. Napis ten umieszczono także na tunelu pomiędzy tylnymi siedzeniami. Podłoga i tunel środkowy konceptu wyłożone są tkaniną, która idealnie nawiązuje do tej, którą stosowano w P1800 i 1800 ES.

Materiałowa tapicerka siedzeń przenosi nas w świat wczesnych lat 70-tych. Jest czarno-biała w drobną kratę. Obszyto nią także wewnętrzną część przednich i tylnych słupków.

Stylowy środek
Wiele luksusowych samochodów ma na panelu środkowym istny gąszcz przycisków. Volvo Concept Estate prezentuje zupełnie inną koncepcję wnętrza. Centralny ekran dotykowy zastąpił pokrętła i przyciski. System pokładowy będzie bazował na iOS-ie. Zegary cyfrowe na wyświetlaczach TFT także nawiązują do starych okrągłych liczników z P1800.

Do tego mamy sporo elementów ozdobnych ze szczotkowanego aluminium i sezonowanego, olejowanego drewna. Wiele elementów obszyto naturalną skórą. Uwagę przykuwa bursztynowa gałka zmiany biegów.

Taki sam, tylko zupełnie inny
Rzut boczny Volvo 1800 ES i Volvo Concept Estate uzmysławiają nam, jak wiele zmieniło się w motoryzacji na przestrzeni lat. Klasyczny shooting brake z lat 70-tych był wyposażony w 15-calowe koła. Jego współczesny odpowiednik ma felgi 21-calowe.

Klasyczne okrągłe reflektory z żarówkami w środku zostały zastąpione przez światła LED-owe światła do jazdy dziennej w kształcie położonej litery T. Tylne światła do listwa oświetleniowa zwiastująca jak będzie wyglądał tył XC90.

Tak jak poprzednie koncepty, Concept Estate powstał na płycie podłogowej SPA, która począwszy od modelu XC90 będzie powszechnie wykorzystywana w wielu modelach Volvo. Pod maską znajdzie się dwulitrowy silnik Drive-E o mocy ponad 300 KM, wsparty 70-konnym silnikiem elektrycznym.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane