/  / Szwedzi kupują niemieckie

Szwedzi kupują niemieckie

null
© Volvo
null

Aż cztery modele marek niemieckich zajmują aktualnie miejsce na liście sprzedaży Top-10 wśród nowych "osobówek" na rynku w Szwecji. Rodzimy koncern Volvo ma w tym zestawieniu również czterech swoich reprezentantów.

Jak wynika z podsumowania wyników sprzedaży nowych samochodów osobowych na rynku w Szwecji według organizacji BIL Sweden, aż cztery modele marek niemieckich zajmują aktualnie miejsce na liście Top-10 za pierwszy kwartał bieżącego roku. Najwyżej sklasyfikowany "niemiec" to Volkswagen Golf, który od początku roku uzyskał wynik łącznie 3 243 rejestracji. To aż o prawie 90% więcej niż w analogicznym czasie rok wcześniej. W zestawieniu, które uwzględnia wszystkie samochody osobowe marek bez względu na kraju pochodzenia, VW Golf zajmuje na rynku w Szwecji drugie miejsce.

Oprócz kompaktowego Golfa marki niemieckie w zestawieniu Top-10 najpopularniejszych samochodów osobowych sprzedawanych w Szwecji reprezentują kolejno następujące modele:
- Volkswagen Passat: pozycja czwarta po pierwszym kwartale (2 990 rejestracji)
- BMW Serii 3: pozycja siódma (1 564 rejestracje)
- Volkswagen Polo: pozycja dziesiąta (1 412 rejestracji)

A propos VW Polo, to warto dodać, że wynik uzyskany przez "niemca" jest o ponad 250% lepszy niż wolumen, jaki odnotowano w pierwszym kwartale roku ubiegłego.

Rynkowe hity marca w Polsce

Natomiast rodzima marka Volvo uplasowała w rankingu sprzedaży nowych samochodów osobowych na rynku w Szwecji również cztery modele, z których najwyższe miejsce na podium zajmuje Volvo V70 z wynikiem ponad 4 900 rejestracji. W ciągu pierwszego kwartału "szwed" zapewnił sobie udział rynkowy wynoszący ponad 7,25%. Dla porównania, drugi w zestawieniu konkurent, czyli wspomniany już VW Golf, może pochwalić się udziałem wynoszącym niecałe 4,8%.

Oprócz wspomnianego V70 markę Volvo w zestawieniu Top-10 najpopularniejszych samochodów osobowych sprzedawanych w Szwecji reprezentują kolejno następujące modele:
- Volvo S60/V60: pozycja trzecia po pierwszym kwartale (3 019 rejestracji)
- Volvo XC60: pozycja piąta (2 507 rejestracji)
- Volvo V40: pozycja szósta (1 984 rejestracje)

Skoro marki niemieckie i Volvo mają w zestawieniu sprzedaży Top-10 wśród nowych "osobówek" na rynku w Szwecji razem ośmiu reprezentantów, to do kogo należą dwa pozostałe miejsca? Już wyjaśniamy: pozycję numer osiem na liście zajmuje Kia cee'd (1 507 rejestracji), a oczko niżej plasuje się Toyota Auris, której wynik to 1 479 egzemplarzy. Warto wspomnieć, że wynik uzyskany przez kompaktowego "japończyka" jest o ponad 67% lepszy niż wolumen, jaki odnotowano w pierwszym kwartale roku ubiegłego.

Na koniec wróćmy jeszcze na moment do Volvo. Otóż na czołowych miejscach rankingu sprzedaży w Szwecji próżno szukać modelu Volvo XC90. We wspomnianych statystykach auto zajmuje po pierwszym kwartale dopiero miejsce 73.

Jedzie nowe Volvo XC90

Volvo XC90, produkowane już od 12 lat, w przyszłym roku doczeka się rynkowego następcy, a wraz z jego debiutem spodziewać się też można wyraźnego skoku XC90 w rankingach sprzedaży nie tylko w samej Szwecji.


Autor: Rafał Żaglewski
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane