/  / SUV z mocarnym dieslem V8

SUV z mocarnym dieslem V8

null
© Audi
null

435 koni z 8 cylindrów w silniku wysokoprężnym oraz sprint do setki poniżej 5 sekund. Wersja Audi SQ7 TDI w pełni zasługuje na miano najmocniejszego na rynku SUV-a z dieslem.

Pod maską Audi SQ7 TDI drzemie opracowana od podstaw 435-konna jednostka 4.0 TDI V8. Ma ona układ dwóch turbosprężarek, które załączają się selektywnie, zgodnie z koncepcją ładowania stopniowego. Przy niższym i średnim obciążeniu spaliny dopływają tylko do jednej z nich; druga turbina włącza się dopiero przy wyższych obciążeniach.

Aby w pełni wyeliminować efekt tzw. turbodziury zaprojektowano jeszcze  elektrycznie napędzany kompresor, który uzupełnia pracę dwóch turbosprężarek – zwłaszcza w dolnym zakresie obrotów. Dzięki temu rozwiązaniu kierowca zawsze może liczyć na dynamiczny zryw natychmiast po starcie.Audi SQ7 TDI zapewnia moment obrotowy rzędu aż 900 Nm, który czeka w przedziale od 1000 do 3250 obr./min. Samochód osiąga na liczniku pierwszą setkę w czasie około 4,8 sekundy, a prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 250 km/h. Jednocześnie, producent deklaruje średnie zużycie paliwa na poziome od około 7,4 l/100 km (według NEFZ).

Ciekawe, czym na Audi SQ7 TDI odpowiedzą najgroźniejsi rywale marki z Ingolstadt – czyli BMW oraz Mercedes? W chwili obecnej żaden z tych dwóch producentów modelu z tak mocnym dieslem w ofercie nie posiada ...
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane