/  / SUV popularne jak nigdy dotąd

SUV popularne jak nigdy dotąd

dpa|
null
© Materiały prasowe
nullnullnullnullnull

Według aktualnych danych, prawie co siódmy rejestrowany samochód na rynku pierwotnym należy do szeroko pojętego segmentu SUV lub terenowych. Specjaliści branży motoryzacyjnej są zdania, że w kolejnych latach trend ten zostanie prawdopodobnie utrzymany.

Według aktualnych danych, prawie co siódmy rejestrowany samochód na rynku pierwotnym w Niemczech należy do szeroko pojętego segmentu SUV lub terenowych. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku wolumen osiągnął już około 178 000 egzemplarzy, co przekłada się na udział rynkowy rzędu 13,4%.

„Modele SUV to aktualnie najszybciej rozwijający się segment na rynku niemieckim - podkreśla Ferdinand Dudenhoeffer, szef centrum badań motoryzacyjnych CAR Uniwersytetu Duisburg-Essen. Z drugiej strony, u naszych zachodnich sąsiadów widoczny jest na przestrzeni lat spadek zainteresowania klientów ofertą klasycznych modeli typu sedan.

Od roku 2000 segment aut SUV/terenowych zwiększa wolumen co roku o około 15%. Szacuje się, że w roku 2015 sprzedaż przekroczy zapewne poziom 500 000 egzemplarzy, co dałoby udział w całym roku rzędu 15,7%.

Dla porównania, jeszcze w roku 1995 był to raczej segment niszowy: sprzedaż wyniosła wówczas tylko około 68 000 sztuk. Obecnie na osiągnięcie takiego wyniku potrzeba niecałych dwóch miesięcy.

Do najchętniej kupowanych modeli w prezentowanym segmencie rynku należy w Niemczech Volkswagen Tiguan, Nissan Qashqai, BMW X1, Audi Q5 oraz Dacia Duster.

Dudenhoeffer wskazuje jednocześnie na wysiłki producentów związane z poprawą wydajności paliwowej. „Podczas gdy pierwsze konstrukcje były duże, ciężkie i paliwożerne, teraz coraz widoczniejszy jest trend ku kompaktowym SUV, do których należy chociażby VW Tiguan oraz Nissan Qashqai”. Ich udział w całym segmencie wynosi już około 77%.

Czekamy na Wasze opinie w komentarzach i na forum dyskusyjnym.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane