/  / Surowe kary dla piratów i pijanych kierowców

Surowe kary dla piratów i pijanych kierowców

msw.gov.pl|
null
© Skoda
null

Od dziś – 18 maja – obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które dotkliwie odczuć mają na swojej skórze kierowcy jadący ze zbyt dużą prędkością oraz osoby wsiadające "za kółko" mimo braku uprawnień.

Zgodnie z nowymi przepisami, które oficjalnie wchodzą w życie od 18 maja, kierowcom przekraczającym w obszarze zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, grozi kara w postaci odebrania prawa jazdy – bezpośrednio przez kontrolującego policjanta. Zmotoryzowany straci "prawko" na okres trzech miesięcy.

Również na okres trzech miesięcy zostanie automatycznie odebrane prawo jazdy tym kierowcom, którzy przewożą samochodem zbyt dużą liczbę pasażerów (powyżej liczby miejsc określonej w dowodzie rejestracyjnym).

Jeśli osoba ukarana odebraniem na trzy miesiące prawa jazdy w tym okresie nadal będzie jeździć pojazdem, wówczas po zatrzymaniu kara ulegnie przedłużeniu o łącznie 6 miesięcy. Złamanie i tego zakazu zostanie natomiast ukarane decyzją o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Ukarany kierowca – aby odzyskać utracone uprawnienia do prowadzenia samochodu – będzie musiał odbyć normalny kurs w szkole nauki jazdy, a następnie zdać egzamin na prawo jazdy (tak samo jak osoby, które po raz pierwszy ubiegają się o "prawko").

Bat na pijanych kierowców
Ponadto w życie wchodzą zaostrzone kary wobec pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, zostaje wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 000 złotych w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy, oraz nie mniejszej niż 10 000 złotych – w przypadku recydywistów.

Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu, nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 000 zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu trafią do osób poszkodowanych w wypadkach.

W przypadku osób skazanych za jazdę po pijanemu przewiduje się możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania w pojeździe blokady alkoholowej (alkolock). Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku, gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio – po upływie co najmniej 10 lat.

Teraz jako przestępstwo
Prowadzenie pojazdu po odebraniu kierowcy uprawnień będzie według nowych przepisów traktowane jako przestępstwo – a nie jako wykroczenie, jak to miało miejsce dotychczas. Grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienie wolności do dwóch lat.

Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł w takiej sytuacji także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.


Więcej informacji na temat zmian w przepisach ruchu drogowego patrz TUTAJ
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane