/  / Stylowy Citroen gasi 40 świeczek na torcie

Stylowy Citroen gasi 40 świeczek na torcie

Citroen|
null
© Citroen
null

Zaprezentowany z okazji salonu motoryzacyjnego Paryż 1974, model Citroen CX obchodzi właśnie swoje okrągłe, 40-te urodziny. Powszechnie wspomina się go jako samochód nowatorski i stylowy. CX ma też na koncie nagrodę Car of the Year.

Prezentacja Citroena CX 2000 miała miejsce w 1974 roku na moto-salonie w Paryżu. W dowód uznania za komfort, ergonomiczne rozwiązania i trzymanie się drogi CX zdobył nawet prestiżowy tytuł samochodu roku, a także został nagrodzony za bezpieczeństwo i styl (trofeum Award Auto Style).

Dwubryłowy Citroen CX o długości 4,63 m był pierwszym sedanem w historii marki znad Sekwany, wyposażonym w silnik wysokoprężny. Produkt umożliwił koncernowi podbój europejskiego rynku samochodów na dalekie trasy, proponując alternatywę dla jednostek benzynowych.

Rok po kryzysie naftowym w 1973 roku marka wprowadziła innowacje uwzględniające koszty użytkowania oraz silniki oferujące przyjemność jazdy, a jednocześnie oszczędne. Parametry aerodynamiczne Citroena odgrywały zasadniczą rolę w tym zakresie, o czym świadczy nawet sama nazwa CX, która wskazuje na niski współczynnik oporu powietrza.

W latach kolejnych marka znad Sekwany szukała dalszych technologicznych udoskonaleń, wprowadzając wersję kombi w 1975 roku, wersję sportową 2400 GTi z elektronicznym wtryskiem (uznaną za najszybszy francuski samochód drogowy; rok 1977) oraz wersję Prestige przedłużoną o 28 cm (rok 1978).

Citroen CX wyróżniał się też komfortem jazdy. Po DS odziedziczył hydro-pneumatyczne zawieszenie o stałym prześwicie, które zapewniło mu idealne trzymanie się drogi, a także układ wspomagania kierownicy sprzężony z prędkością, posiadający system automatycznego powrotu do linii prostej, stosowany w modelu SM od 1970 roku.

Komfortowi przyświecały innowacje ułatwiające użytkowanie samochodu, takie jak skrzynia biegów C-matic, która umożliwiła wyeliminowanie pedału sprzęgła, a tym samym uzyskanie większej i wygodniejszej przestrzeni. Na podkreślenie zasługuje też wnętrze z futurystycznym stanowiskiem kierowcy, ułatwiające dostęp do wszystkich funkcji bez zdejmowania rąk z kierownicy.

Warto podkreślić, że w 1985 roku Citroen CX został pierwszym francuskim samochodem wyposażonym w system hamowania ABS.

Sprzedaż CX-a trwała aż do 1991 roku. Łącznie trafiło na rynek ponad 1,2 miliona egzemplarzy.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane