/  / Sto aut pod choinkę

Nowości wydawnicze | Sto aut pod choinkę

null
null

Chciałbyś wiedzieć jakie nowe samochody są najchętniej wybierane przez Polaków? A może pragniesz kupić auto, ale nic jeszcze o nim nie wiesz? Pomocą w uzyskaniu niezbędnej wiedzy służyć może najnowsze opracowanie Zdzisława Podbielskiego pt. „100 najpopularniejszych samochodów”.

To kolejna pozycja w dorobku znanego dziennikarza motoryzacyjnego. Tym razem autor wziął pod lupę auta, które cieszą się największą popularnością wśród polskich nabywców nowych samochodów. Z. Podbielski podkreśla, że opracowanie nie jest katalogiem: „Przedstawiono w nim modele pojazdów, najczęściej zakupionych w polskich salonach samochodowych, na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. A więc takich, które – w czasie opracowania tej książki – były lub w najbliższych latach będą w największej liczbie egzemplarzy użytkowane w Polsce – po prostu najpopularniejsze.”

Wbrew pozorom wybór nie był łatwy, co przyznaje autor: „Wydawałoby się, że nasz rynek samochodowy w dużej mierze będący ‘rynkiem ceny’, ułatwi zadanie, gdyż kupujemy samochody tańsze. Jednak kupowane są też samochody drogie, marek należących do tzw. klasy premium.” Przy selekcji aut  Z. Podbielski oparł się zatem na badaniach rynkowych dotyczących sprzedaży i rejestracji nowych samochodów w ostatnich latach, w tym również opracowań przygotowanych przez IBRM SAMAR.

Układ prezentowanych modeli jest alfabetyczny (w porządku nazw marek), co ułatwia Czytelnikom odnalezienie konkretnego auta. Dużym walorem poszczególnych opisów jest fakt, że powstały one po przeprowadzonych przez Autora jazdach testowych, nie opierają się więc wyłącznie na danych przekazywanych dziennikarzom przez producentów. Te, jak wiadomo, są często dość stronnicze. Opis każdego auta obejmuje informacje dotyczące jego rodowodu, konstrukcji i danych technicznych. Istotnym uzupełnieniem są ilustracje przedstawiające samochody zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz, a także zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. W przeważającej liczbie są to oryginalne zdjęcia Autora.

Dla kogo przeznaczone jest „100 najpopularniejszych samochodów”? Jak wyjaśnia Autor książka będzie przydatna Czytelnikom, którzy „byli, są lub zamierzają być właścicielami prezentowanych pojazdów…. Przyda się również miłośnikom motoryzacji – pomoże im rozpoznać modele samochodów osobowych najczęściej spotykane na polskich drogach, a także zapoznać się z walorami technicznymi tych pojazdów”.  Zważywszy na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, warto też wziąć pod uwagę najnowszą pozycję Z. Podbielskiego podczas zakupu prezentów. Z pewnością  obecność „100 najpopularniejszych samochodów” pod choinką ucieszy każdego kogo interesuje współczesna motoryzacja.

Zdzisław Podbielski
Wieloletni pracownik Przemysłowego Instytutu Motoryzacji (d. BKPMot., COKBPMot.), kierownik sekcji informacji technicznej, następnie inżynier badań pojazdów samochodowych. Przeprowadził badania drogowe wielu pojazdów zagranicznych i polskiej konstrukcji, w tym pojazdów licencyjnych PF125p, Berliet i PF126p. Doradca i asystent dyrektora technicznego Zjednoczenia Przemysłu Motoryzacyjnego POLMO.
Działalność publicystyczną rozpoczął w miesięczniku „Technika Motoryzacyjna”, współpracował z czasopismami: „Motoryzacja”, „Motor”, „Auto Sukces”, „Moje Auto”, „Auto Bazar”, „Moto Kurier” i „Moto Express”, pisał teksty dot. motoryzacji w „Przeglądzie Technicznym”, „Gromadzie Rolnik Polski”, „Kurierze Lubelskim” i „Rzeczpospolitej”.
Miłośnikom motoryzacji znany jest z prowadzonego działu „Poznajemy samochody” w popularno-naukowym miesięczniku „Młody Technik”. Był redaktorem prowadzącym i redaktorem naczelnym miesięcznika „Rzeczoznawca Samochodowy”.
Zdzisław Podbielski napisał ok. 20 książek poświęconych motoryzacji, w tym m.in.: „Samochody osobowe – marki i modele”, „Samochody ciężarowe”, specjalne i autobusy”, „Łaziki”, „W fabryce samochodów”, „Pojazdy włoskie”, „Pojazdy francuskie”, „Pojazdy Republiki Federalnej Niemiec” i „Pojazdy japońskie”. Jest współautorem (z Hilarym Wilczkiem) „Słownika motoryzacyjnego – znormalizowane pojęcia i określenia” oraz (ze Zdzisławem Walentowiczem) opracowania pt. „Polski przemysł motoryzacyjny”.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane