/  / Sprytne reflektory dla nowej Mokki

Sprytne reflektory dla nowej Mokki

null
© Opel
null

Do zmodernizowanej wersji Opla Zafiry i Mokki X będzie można zamówić w pełni diodowe oświetlenie adaptacyjne. Reflektory AFL LED mają wbudowane 9 trybów pracy.

Podobnie jak system matrycowy w Astrze, reflektory AFL LED również zapewniają korzyści związane z adaptacyjną charakterystyką przedniego oświetlenia bez elementów ruchomych. Jednak zamiast włączania i wyłączania diod świecących w różnych kombinacjach, system AFL LED dostosowuje się do warunków jazdy i obecności innych użytkowników drogi poprzez automatyczną zmianę trybu działania reflektorów.

Reflektory AFL LED mają dziewięć trybów. Przy prędkości powyżej 55 km/h światła pozamiejskie poprawiają oświetlenie jezdni i poboczy. Zasięg oświetlenia na pasie, po którym porusza się samochód, jest większy, natomiast bardziej rozproszone światło po stronie kierowcy nie oślepia użytkowników drogi nadjeżdżających z przeciwka. Ponadto lepsze oświetlenie poboczy pomaga wcześniej dostrzec ewentualne niebezpieczeństwo (np. zwierzęta).

Na łuku drogi lub zakręcie – w zależności od kąta obrotu kierownicy lub włączenia kierunkowskazu – system AFL LED aktywuje doświetlanie zakrętu dodatkowym prawym lub lewym światłem LED (zgodnie z kierunkiem jazdy). Doświetlanie zakrętów włącza się automatycznie przy prędkości poniżej 40 km/h, po włączeniu kierunkowskazu i/lub kiedy kierownica zostaje obrócona z pozycji do jazdy na wprost pod określonym kątem.

Dodatkowe światła oświetlające zakręt gasną z chwilą wyłączenia kierunkowskazu i kiedy kierownica znów znajdzie się w położeniu odpowiadającym jeździe na wprost. Tryb dezaktywuje się także powyżej 70 km/h.

Przy prędkości poniżej 55 km/h system AFL LED automatycznie aktywuje oświetlenie miejskie. W porównaniu z trybem pozamiejskim wiązka oświetla obszar bliższy samochodowi i szerszy po bokach dzięki światłom doświetlającym zakręty działającym z mniejszą intensywnością. Takie ustawienie pomaga kierowcy obserwować krawędzie jezdni i skuteczniej unikać niebezpiecznych sytuacji z udziałem przechodniów.

Tryb świateł manewrowych służy natomiast do oświetlania otoczenia pojazdu w czasie parkowania przodem lub tyłem oraz podczas opuszczania miejsca parkingowego. W tym trybie wraz z włączeniem biegu wstecznego zapalają się także światła doświetlające zakręty, ale świecą one mniej intensywnie. Światła manewrowe pozostają zapalone przez 20 sekund po wyłączeniu wstecznego biegu lub do momentu przekroczenia prędkości 7 km/h w jeździe do przodu.

Kolejne ustawienia reflektorów AFL LED poprawiające widoczność to: tryb turystyczny (przydatny w krajach, w których obowiązuje ruch inną stroną jezdni), światła drogowe, światła do jazdy dziennej oraz asystent świateł drogowych (automatyczne przełączanie świateł drogowych na światła mijania i odwrotnie – w zależności od obecności innych pojazdów na drodze).

W reflektorach AFL LED energooszczędną charakterystykę diod świecących uzupełniono o tryb oświetlenia postojowego, który aktywuje się z chwilą wyłączenia silnika przez system start/stop. W omawianym trybie światła doświetlające zakręty również gasną (działają tylko światła mijania).
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane