/  / Sprostowanie do informacji IAR o wycofaniu samochodów Toyoty z rynku

Sprostowanie do informacji IAR o wycofaniu samochodów Toyoty z rynku

Toyota|

Toyota w Stanach Zjednoczonych ogłosiła akcję serwisową, obejmującą 760 tys. samochodów, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to wycofania pojazdów z rynku. Akcja ma charakter prewencyjny. Informacja producenta jest odpowiedzią na doniesienie informacyjnej agencji radiowej, o wycofaniu modelu RAV4 z rynku amerykańskiego.

W serwisowej procedurze regulacji geometrii tylnego koła może dojść do uszkodzenia śruby wahacza. Ewentualny problem powstaje nie w fabryce ani w procesie projektowania pojazdu, a może wystąpić wyłącznie w wyniku przeprowadzania procedury serwisowej szczególnie w nieautoryzowanych stacjach obsługi.

Toyota opracowuje rozwiązanie, które wyeliminuje możliwość uszkodzenia śruby podczas regulacji geometrii tylnego koła. Jeśli czynność ta nie była nigdy przeprowadzana w obsłudze serwisowej pojazdu, nie jest on zagrożony defektem śruby tylnego wahacza.

Regulacja geometrii tylnego zawieszenia jest przeprowadzana w europejskich serwisach Toyoty incydentalnie. Mimo to Toyota zaprosi wszystkich użytkowników wybranych pojazdów na nieodpłatne usunięcie potencjalnej usterki.

W komunikacie IAR z dnia 2 sierpnia br. podano nieprawdziwe informacje. W rzeczywistości fakty są takie:

1. Koncern Toyota nie wycofuje z rynku 800 tys. pojazdów.

2. Koncern Toyota nadal słynie z niezawodności swoich aut. Dowodem tego są niezależne rankingi bezawaryjności, w których modele Toyoty osiągają najlepsze wyniki, spośród wszystkich producentów samochodów.

3. Od 2009 roku koncern nie wycofał z rynku 12 milionów samochodów, a poddał je dobrowolnej akcji serwisowej. Samochody te nadal poruszają się po drogach gwarantując pełne bezpieczeństwo eksploatacji.

4. Nie było wady pedałów gazu i hamulca, która przyczyniłaby się do „wielu wypadków śmiertelnych”.

5. Sprawa zakończyła się oczyszczeniem Toyoty z zarzutów przez amerykańską administrację, a w początku br. została nazwana największym skandalem w historii motoryzacji.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane