/  / Sprawdź w jakim stanie są Twoje opony

Sprawdź w jakim stanie są Twoje opony

Oponeo|
null
© Oponeo.pl
null

Optymalne ciśnienie, głęboki bieżnik i brak uszkodzeń to cechy ogumienia, które poprawiają bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Regularna kontrola kondycji opony pozwoli zapobiec uszkodzeniu koła i kolizji.

Ile lat ma Twoja opona?
Na wiek ogumienia wskazuje ciąg czterech cyfr znajdujący się za kodem DOT na bocznej ścianie opony. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień roku, w którym ona powstała, dwie kolejne rok (np. kod 3707 znaleźć można na produkcie powstałym w 37. tygodniu roku 2007).

Wiek opony jest jednym z podstawowych kryteriów do sprawdzenia jej kondycji. Należy zwracać na niego uwagę zarówno podczas użytkowania, jak i kupowania ogumienia. Zgodnie z polską normą dotyczącą pakowania, przechowywania i transportu opon sprzedawany towar nie powinien być starszy niż 3 lata.

"My dokładamy starań, by sprzedawać opony nie starsze niż 18 miesięcy - zaznacza Filip Fischer, kierownik działu obsługi klienta w Oponeo.pl. "Dodatkowo w sezonie letnim i zimowym większość opon, które oferujemy, pochodzi z bieżącego roku".

Oznacza to, że ogumienie zostało wyprodukowane kilka miesięcy wcześniej. Gwarantuje to najwyższą jakość produktu. Warto pamiętać, że nawet właściwie użytkowana i przechowywana opona zapewnia bezpieczną jazdę jedynie przez około 6 lat. Po tym czasie obniżają się jej wartości trakcyjne oraz wzrasta ryzyko uszkodzenia.

Czy bieżnik jest wystarczająco głęboki?
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Oponeo.pl, dla większości kierowców właśnie głębokość bieżnika jest najważniejszym sygnałem do wymiany opon na nowe. Aż 71% kierowców traktuje to jako główny argument. Dla 22% istotny jest czas użytkowania opon. Liczba przejechanych na danym ogumieniu kilometrów skłania do wymiany opon jedynie 6% użytkowników.

"Bieżnik jest tą częścią ogumienia, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią - mówi ekspert z Oponeo.pl. "Należy pamiętać o tym, że zbyt płytki zmniejsza przyczepność i zwiększa ryzyko uszkodzenia opony".

Jego głębokość powinna wynosić minimum 3 mm w przypadku ogumienia na sezon letni oraz 4 mm w ogumieniu na sezon zimowy.

Za jazdę na oponach z bieżnikiem o głębokości 1,6 mm lub mniejszej grozi mandat i utrata dowodu rejestracyjnego.

Czy ciśnienie w oponie jest optymalne?
Nieodpowiednie ciśnienie w oponach skutkuje szybszym i nierównomiernym zużyciem ogumienia. Wpływa ono również na pogorszenie parametrów jezdnych i bezpieczeństwa. Ciśnienie w oponach warto sprawdzać co dwa tygodnie oraz w ramach przygotowań do dłuższej podróży samochodem. Należy kontrolować je po minimum półgodzinnym postoju.

Optymalna wartość ciśnienia określona jest przez producenta w instrukcji pojazdu. Znaleźć ją można również na klapce wlewu od paliwa, przy drzwiach kierowcy, w schowku, na progu lub słupku. Ciśnienie warto dostosować do obciążenia auta oraz prędkości.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane