/  / Sprawdź kiedy należy wymienić opony

Sprawdź kiedy należy wymienić opony

Kleber|
null
© Kleber
null

Wymiana opony jest najczęściej związana z jej zużyciem. Aby stwierdzić, że dana opona jest zużyta, należy sprawdzić wskaźnik zużycia opony znajdujący się w środkowej części bieżnika (część opony stykająca się z podłożem). Te wskaźniki zużycia są małymi występami znajdującymi się na dnie rowków lub rzeźby bieżnika.

Gdy wysokość gumy osiągnie poziom tego występu (ograniczenia prawne: wysokość 1,6 mm), wówczas opony powinny zostać wymienione, gdyż bezpieczeństwo nie jest od tej pory dostateczne i użytkownik przekracza w ten sposób przepisy ruchu drogowego.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa zaleca się usilnie, aby z wymianą opon nie zwlekać aż do osiągnięcia tej wartości granicznej.

Istnieją oczywiście jeszcze inne przypadki, gdy wymiana opon jest konieczna:
- gdy po pęknięciu dętki specjalista wykryje uszkodzenie
- gdy opona nie jest zalecana jako wyposażenie danego pojazdu: nieprawidłowy wymiar, symbol prędkości jest zbyt niski, niższy od przewidzianego przez konstruktora, wskaźnik obciążenia jest mniejszy od przewidzianego przez konstruktora, kategoria opon jest nieprawidłowa (osobowe/ciężarowe)
- gdy opona wykazuje nienormalne zużycie miejscowe
- gdy opona wykazuje objawy zestarzenia się
- gdy są obecne nacięcia lub deformacje, mogące zaszkodzić bezpieczeństwu.

W przypadkach wątpliwych nie należy wahać się zwrócić się do specjalisty, który powinien udzielić odpowiednich informacji.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane