/  / Spotkanie z policjantem

Spotkanie z policjantem

SKODA|
null
© Skoda
null

Każdy kierowca w swojej karierze miał na pewno okazję do spotkania z patrolem policyjnej drogówki. Jak zachować się w takiej sytuacji? Jakie mamy prawa i obowiązki, a jakie obowiązki ma policjant?

Kierowcę do kontroli może zatrzymać zarówno policjant umundurowany, jak i w cywilu. Policjant umundurowany może zatrzymać do kontroli w każdym miejscu, natomiast policjant nieumundurowany - tylko na obszarze zabudowanym. Policjanci powinni rozpocząć kontrolę od przedstawienia się i podania powodu zatrzymania.

Policjant nieumundurowany jest zobowiązany pokazać legitymację służbową, a umundurowany - tylko na żądanie kontrolowanego kierowcy.

Funkcjonariusz zatrzymujący do kontroli może sygnalizować taki zamiar ręką (tylko przy dobrej widoczności), tarczą do zatrzymywania pojazdów, a w przypadku złej widoczności latarką albo tarczą ze światłem odblaskowym. Policjant jadący samochodem może dawać sygnały z urządzeń sygnalizacyjnych, świetlnych i nagłaśniających.

Do kontroli może nas również wezwać policjant ze śmigłowca; w tym przypadku sygnały wysyłane są z urządzeń nagłaśniających i świetlnych.

Kierowca, który otrzyma od policjanta sygnał do zatrzymania, powinien zatrzymać pojazd w miejscu wskazanym przez policjanta. Miejsce to nie powinno utrudniać ruchu i stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Po zatrzymaniu kontrolowany powinien położyć ręce na kierownicy i czekać na przyjście policjanta. Zakaz wychodzenia z samochodu obowiązuje również pasażerów. Kontrolujący policjant może nakazać wyłączenie silnika i włączenie świateł awaryjnych.
   
"Policjant zatrzymujący do kontroli ma szereg uprawnień. Od sprawdzenia ważności prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu, przez sprawdzenie trzeźwości kierującego, po uniemożliwienie dalszej jazdy w przypadku m.in. nietrzeźwości, złego stanu technicznego pojazdu czy braku odpowiednich uprawnień pozwalających na prowadzenia pojazdu - wylicza Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Kontrolowany kierowca oprócz obowiązków ma również prawa, z których może skorzystać w przypadku, gdy nie zgadza się z oceną swojego wykroczenia. Prawa te są ściśle określone i dotyczą: możliwości złożenia zażalenia na sposób przeprowadzenia czynności przez policjanta, a także zasadności wystawionego mandatu lub jego wysokości.

W takim wypadku możemy odmówić przyjęcia, a sprawa wówczas zostanie przekazana do sądu.

Jeśli kierowca ma być ukarany na podstawie wskazań urządzeń, powinien mieć możliwość zapoznania się z nagraniem lub wynikiem pomiaru urządzeń kontrolujących prędkość, a także może żądać okazania kopii świadectw legalizacyjnych tych urządzeń.

Kierowca poddawany badaniu na obecność alkoholu lub innych środków odurzających w przypadku pozytywnego wyniku badania ma prawo do ich powtórnego przeprowadzenia.
   
Trudno mówić o bezpiecznych drogach bez podkreślania roli policji. Zadaniem policji jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, dbanie o przestrzeganie zasad ruchu oraz niwelowanie zagrożeń pojawiających się na drodze.

W województwie mazowieckim jednostki miejskie i powiatowe Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu dbają o bezpieczeństwo na drogach poruszając się Skodami Yeti. Pod koniec ubiegłego roku 30 aut marki trafiło do jednostek na Mazowszu jako radiowozy oznakowane i nieoznakowane.

Jak twierdzą policjanci, Skody Yeti to samochody, które świetnie radzą sobie na ruchliwych drogach i wymagających terenowych traktach. Auta wyposażone są w silniki 1.4 TSI o mocy 122 KM.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane