/  / Specjaliści odradzają jazdy na oponach zimowych latem

Specjaliści odradzają jazdy na oponach zimowych latem

Continental|

Testy przeprowadzone przez Continental wykazały, że opony zimowe wykorzystywane latem wydłużają drogę hamowania o około 6 metrów. Pogarszają również sterowność aż o 15%, a także mają znacznie większe opory toczenia i szybciej ulegają zużyciu.

Utrzymujące się w ostatnim czasie stosunkowo niskie temperatury mogły wywołać u kierowców przekonanie, że opony zimowe nadają się do jazdy przez cały rok. Nic bardziej mylnego. Jak ostrzega Krzysztof Raszkowski, Customer Service Manager w firmie Continental: "W wysokich temperaturach droga hamowania na oponach zimowych jest znacznie dłuższa niż na letnich, zaś sterowność zauważalnie mniejsza".

Testy przeprowadzone w letnich warunkach wykazały, że samochód wyposażony w opony zimowe, rozpędzony do prędkości 100 km/h, do całkowitego zatrzymania się potrzebuje około 6 metrów więcej niż pojazd na kołach z oponami letnimi.

"To więcej niż długość samochodu - zauważa Krzysztof Raszkowski. Ekspert wskazuje też, że pojazd z zimowymi oponami wciąż miał do wytracenia prędkość 37 km/h, podczas gdy ten z oponami letnimi już zatrzymał się całkowicie.

Precyzja prowadzenia pojazdu jest również znacznie mniejsza na zimowych oponach latem. "Nasze testy wykazały o około 15% gorszą sterowność - wyjaśnia specjalista. O ile manewr wymijania na oponach letnich przy prędkości 80 km/h nie sprawia najmniejszych problemów, opony zimowe latem osiągają punkt krytyczny poniżej 70 km/h.

"Bezpieczeństwo zawsze powinno mieć pierwszeństwo - radzi Krzysztof Raszkowski. Nawet dla osób korzystających z samochodu głównie w mieście opony zimowe latem nie są dobrym rozwiązaniem. Szybciej się zużywają, a opory toczenia w wysokich temperaturach są o około 15% większe niż w przypadku opon letnich. Powoduje to znacznie większe spalanie.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane