/  / Spada liczba kradzionych aut

Spada liczba kradzionych aut

null
© APU Ltd.
null

Policja podsumowała dane dotyczące kradzieży samochodów w 2015 roku. Łupem złodziei padło w Polsce 13 408 aut. Dużo to czy mało?

Funkcjonariusze Komendy Głównej Policji (KGP) przekonują, że w stosunku do ubiegłych lat znacznie się zmniejszyła liczba samochodów, która w sposób nielegalny zmieniła właściciela.  - Od kilkunastu lat zjawisko to jest coraz mniejsze. Choć liczba aut poruszających się po polskich drogach gwałtownie rośnie, to z roku na rok coraz mniej pojazdów jest kradzionych. Dość powiedzieć, że jeszcze w roku 2005 skradziono 45 292 samochody – wyjaśnia Dawid Marciniak, młodszy aspirant z Zespołu Prasowego KGP.

Według policyjnych statystyk najbardziej popularne wśród złodziei są marki niemieckie: Volkswagen i Audi. W pierwszej trójce zestawienia samochodów najczęściej kradzionych w 2015 r. znalazły się kolejno: Volkswagen Golf, Audi A 4 oraz Volkswagen Passat. Tuż za podium ponownie było… Audi, tym razem model A6. Na wysokiej piątej pozycji pojawiła się już jednak w ubiegłym roku japońska Mazda6. Według danych policji, pierwsza dziesiątka najczęściej kradzionych w Polsce w roku 2015 modeli samochodów przedstawia się następująco:

Volkswagen Golf         674
Audi  A4                584
Volkswagen Passat       479
Audi  A6                423
Mazda 6                 237
Audi  A3                233
Volkswagen Touran       218
Toyota  Yaris           202
Seat   Leon             197
Honda  Civic            193

Powyższa lista odzwierciedla popularność poszczególnych modeli na polskim rynku. Im więcej aut zarejestrowanych, tym potencjalnie większa szansa na ich kradzież. Relacja między liczbą skradzionych egzemplarzy danego modelu a wielkością jego parku zmienia jednak perspektywę. Okazuje się, (co kiedyś szczegółowo badał Samar), że całkiem inaczej będzie wyglądać ranking, gdy porównamy liczbę kradzionych aut do liczby zarejestrowanych samochodów w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat. Z dużym prawdopodobieństwem można też stwierdzić, że kradzione są głównie najstarsze auta, które stanowią magazyn części zamiennych dla innych aut poruszających się po naszych drogach. Niestety, policja nie dysponuje precyzyjnymi danymi pokazującymi strukturę wiekową najczęściej kradzionych modeli aut.

Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej skradzionych aut (2 810) zarejestrowała w minionym roku Komenda Stołeczna Policji w Warszawie.  Na drugim miejscu znalazła sie Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach (1 660), a na trzecim - KWP w Poznaniu (1 516). Najmniej kradzieży zarejestrowała KWP w Rzeszowie (148); niewiele więcej aut (157) padło łupem przestępców na terenie komendy białostockiej. W ubiegłym roku samochody najczęściej były kradzione z niestrzeżonych parkingów (5 058), podwórek/terenów osiedlowych (2 919) oraz parkingów osiedlowych (1 981). Najmniej samochodów (19) zostało skradzionych z parkingów/placów przy kościołach.

PJ
 

comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane