/  / Skoda wyprodukowała 11 milionów samochodów

Skoda wyprodukowała 11 milionów samochodów

Skoda|
null
© Skoda
nullnull

Skoda wyprodukowała 11 milionów pojazdów w swojej głównej fabryce w Mlada Boleslav. Obecnie powstaje tu sześć modeli marki: Octavia, Octavia Combi, Fabia, Fabia Combi, Rapid i Rapid Spaceback. Jako część najintensywniej rozwijanej kampanii modelowej w historii firmy, producent gruntownie zmodernizował i poszerzył swoje zdolności produkcyjne w ciągu ostatnich trzech lat.

Fabryka w Mlada Boleslav stanowi podstawę produkcji w kampanii modelowej, którą czeski producent zapoczątkował około trzy lata temu. Prawie 10 000 pracowników bierze udział w produkcji obecnej Skody Fabia, Octavia, Rapid i Rapid Spaceback.

By sprostać wyzwaniu produkcji nowych modeli, Skoda wdrożyła jeden z największych projektów modernizacji i rozwoju w historii zakładu. Skupiono się na zwiększeniu możliwości produkcyjnych linii nr I z 800 do 1 200 pojazdów na dzień. Powstały między innymi: nowa nadwoziownia i w pełni zautomatyzowana lakiernia wnętrz pojazdów.

Ponadto, Skoda wybudowała nową, przyjazną środowisku tłocznię. Fabryka w Mlada Boleslav przy ulicy Vaclava Klementa uważana jest za najważniejszy element w 118-letniej historii sukcesu Skoda. W 1895 roku w bliskim sąsiedztwie obecnych hal produkcyjnych, dwóch motoryzacyjnych pionierów, Vaclav Laurin i Vaclav Klement, rozpoczęli budowę motocykli, a od 1905 produkcję samochodów.

Poza główną fabryką w Czechach Skoda ma jeszcze dwa inne zakłady produkcyjne: w Kvasinach i Vrchlabi. Linie produkcyjne w Kvasinach powstały wraz z rozpoczęciem produkcji modeli Yeti, Superb i Roomster. W Vrchlabi produkowane są obecnie dwusprzęgłowe skrzynie DQ200 dla Grupy Volkswagena. Czeski producent i Grupa Volkswagen zainwestowali w ich produkcję około 170 mln EUR.

W ramach wprowadzonej trzy lata temu strategii wzrostu Skoda planuje w ciągu najbliższych pięciu lat zwiększyć swoją sprzedaż samochodów w skali światowej do co najmniej 1,5 mln pojazdów rocznie. W 2013 roku, który stał się czeskiego producenta drugim najlepszym okresem pod względem sprzedaży, Skoda dostarczyła do klientów 920 800 pojazdów w skali globalnej. Tworząc osiem nowych lub zmodernizowanych modeli, marka wprowadziła do sprzedaży więcej modeli w jednym roku niż kiedykolwiek wcześniej.

Skoda również w 2014 roku będzie kroczyć ścieżką wzrostu. Do końca lutego sprzedaż wzrosła o 10,6 procent w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane