/  / Skoda w służbie policji

Skoda w służbie policji

Skoda|
null
© Skoda
nullnullnull

Marka Skoda, jako odpowiedzialna społecznie, prowadzi szkolenia dla policjantów, obejmujące doskonalenie techniki jazdy.

21 października 2014 roku w szkoleniu, zorganizowanym przez Szkołę Auto SKODA, wzięli udział policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Wielkopolski. Na terenie ośrodka doskonalenia techniki jazdy, w podpoznańskich Bednarach, mieli oni możliwość przećwiczenia reakcji na niebezpieczne sytuacje na drodze.

Szkolenie to jest wynikiem porozumienia zawartego przez Szkołę Auto SKODA z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu, które traktuje o wzajemnym wspieraniu się w walce o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.
   
   „Dzięki temu, że policjanci mogą na spokojnie przećwiczyć jazdę i reakcje na niespodziewane okoliczności, są pewniejsi swoich możliwości i lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Na kursie staramy się stworzyć trudne warunki, które mogą realnie pojawić się w codziennej służbie, a także poza nią”- mówi Robert Szpindor, instruktor Szkoły Auto SKODA.
Opanowanie sztuki bezpiecznej jazdy przydaje się szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych, dlatego policjanci uczyli się, w jaki sposób skutecznie hamować awaryjnie na mokrej i suchej nawierzchni. Podczas zjeżdżania ze wzniesienia, które dodatkowo było nawadniane, kierowcy starali się, hamując awaryjnie, ominąć przeszkody, które na potrzebę szkolenia nagle pojawiały się na torze jazdy.

Szczególnie trudnym ćwiczeniem była próba na tzw. szarpak. Urządzenie to, poprzez szarpnięcie tylną osią pojazdu, wprawiało go w poślizg nadsterowny. Kierowca miał za zadanie ustabilizować tor jazdy samochodu i ominąć pojawiające się przeszkody wodne. Manewr ten utrudniała morka i śliska nawierzchnia maty poślizgowej. Dodatkowo policjanci ćwiczyli dynamiczne pokonywanie slalomu oraz prawidłową pozycję w aucie, a także właściwe trzymanie i pracę rąk na kierownicy.

Wzrost umiejętności wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa, zarówno policjantów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Odpowiednio wypracowane i wyćwiczone odruchy za kierownicą przydają się zwłaszcza w sytuacji pościgu za przestępcą lub pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli.
W takich okolicznościach policjant odpowiada nie tylko za siebie, ale również za zdrowie i życie innych kierowców oraz samego uciekiniera.

Współpraca będzie kontynuowana poprzez wspólną organizację zajęć dydaktyczno-naukowych, seminariów, konferencji oraz przeprowadzenie projektów związanych z tematyką poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane