/  / Skoda Kodiaq oczami głównego stylisty

Skoda Kodiaq oczami głównego stylisty

null
© Skoda
null

We wrześniu poznamy w całej okazałości model Skoda Kodiaq. Dziś poświęćmy nieco miejsca samej stylistyce tego średniej klasy SUV-a.

Jozef Kabaň – szef działu designu Skody – wraz ze swoim zespołem wypracowali dla Kodiaq ekspresyjny język stylistyczny, przekładający dobrze rozpoznawalny styl czeskiej marki na segment pojazdów typu SUV. Tu racjonalność i estetyka idą ze sobą w parze: jak dowodzą pierwsze szkice modelu, tworzące projekt linie są wyraziste, precyzyjne i ostre. Gładkie klosze reflektorów są umiejscowione po bokach szerokiego grilla. Ich kryształowa struktura to ukłon w stronę czeskich tradycji artystycznej obróbki szkła.

Tylne światła układają się natomiast w typowy dla projektów Skody kształt niczym litera "C". Z kolei sylwetkę samochodu oglądanego z profilu podkreślają takie elementy jak mocno zaakcentowane przetłoczenia, długi rozstaw osi i krótkie zwisy.     
     
Wnętrze samochodu kontynuuje koncepcję stylistyczną projektu nadwozia. Także tutaj forma i funkcjonalność stanowią jedność: kabina jawi się jako solidna i bezpieczna, ale równolegle potrafi ująć subtelnym charakterem. Co ciekawe, opcjonalnie Skoda Kodiaq będzie dostępna także z dwoma dodatkowymi miejscami ulokowanymi w trzecim rzędzie.

Śmiałe elementy pionowe – takie jak cztery duże otwory wentylacyjne – stanowią znak rozpoznawalny projektu wnętrza. Duży wyświetlacz dzieli deskę rozdzielczą na dwie równe części dla kierowcy i pasażera. Jej projekt tworzy trójwymiarowy efekt, a wykończenie drzwi kontynuuje ten zamysł.

Poniżej krótki wywiad z Jozefem Kabaňem ze Skoda Auto.
Co design Skody Kodiaq znaczy dla marki?
Kabaň: Kodiaq jest dla nas pionierem pod dwoma względami. Z dużym SUV-em, pozycjonowanym powyżej modelu Yeti wchodzimy na zupełnie nowy dla nas teren. Kodiaq jest przy tym pierwszym modelem zaprojektowanym według nowego języka stylistycznego naszych SUV-ów. Język ten jest silny i emocjonalny, ale równocześnie zachowuje ponadczasową aktualność.

Co takiego wyjątkowego kryje się w tym języku stylistycznym?
Skoda Kodiaq jest niesamowicie wszechstronna. Łączy rekordową pojemność z kompaktowymi wymiarami zewnętrznymi, oferując najbardziej kompletny projekt w swojej klasie. Jest wytrzymała, przystosowana do wszystkich rodzajów warunków, przez co zapewnia największą wszechstronność i funkcjonalność. Chcieliśmy uosobić te cechy zarówno w projekcie nadwozia, jak i wnętrza tego modelu. W Kodiaq forma i funkcjonalność współistnieją w doskonałej harmonii. Krystaliczny, poruszający wygląd podkreśla siłę i charakter naszego dużego SUV-a.

Jak można połączyć emocjonujący design z funkcjonalnością?
Chcieliśmy połączyć najwyższą jakość estetyki z maksymalną funkcjonalnością w sposób, w którym są one ze sobą nierozerwalnie połączone. Szukamy piękna w prostocie, nie dopuszczając się żadnych kompromisów w zakresie funkcjonalności czy ergonomii. Dobry design czyni praktyczność atrakcyjną. To właśnie ten zrównoważony balans pomiędzy funkcjonalnością a estetyką czyni Skodę Kodiaq tak wyjątkową.

Jaką rolę odgrywa w tym estetyka znanych na całym świecie czeskich wyrobów ze szkła kryształowego?
Każdy szczegół w naszym projekcie ma swoją historię do opowiedzenia, to jest siła emocji, które tworzą wartość naszej marki. Tworząc krystaliczne elementy Skody Kodiaq byliśmy zainspirowani nieustannie kultywowanymi w Czechach rzemieślniczymi tradycjami artystycznej obróbki szkła. Linie naszego projektu są czyste, precyzyjne i ostro zarysowane, jak wycięcia w krysztale. Intrygująca gra świateł i cieni na zdecydowanie zarysowanych płaszczyznach dodaje nowy wątek do designu Skody. Krystaliczna struktura obecna jest także w detalach na zewnątrz i w środku (w światłach i elementach wykończenia).

Twórcza kreatywność i wielkie przywiązanie do detali są widoczne także w projekcie kabiny. Co jest najciekawszym elementem wnętrza Skody Kodiaq według jego twórcy?
Przenieśliśmy do środka horyzontalne, wyraziste linie nadwozia. Położyliśmy tu szczególny nacisk na harmonię pomiędzy formą a funkcjonalnością, ergonomią i przejrzystością. Dla mnie samochód musi emanować pięknem, ale i być funkcjonalny dla kierowcy i pasażerów. Wnętrze powinno budować uczucie zaufania i dobrego samopoczucia. Kierując się tą filozofią, zbudowaliśmy w środku wyjątkową atmosferę, która charakteryzuje się elegancją, komfortem jak i funkcjonalnością.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane