/  / Silnik Audi 2.5 TFSI znów punktuje!

Silnik Audi 2.5 TFSI znów punktuje!

null
© Audi
null

Silnik Audi 2.5 TFSI znów triumfuje w konkursie "International Engine of the Year". Pięciocylindrowa jednostka turbo zdobyła ten tytuł już szósty raz z rzędu.

Międzynarodowe jury złożone z 65 dziennikarzy uznało 2,5-litrowego TFSI za najlepszą konstrukcję w kategorii silników o pojemności 2,0–2,5 litra. "Niezawodna jakość Audi i doskonałe zestrojenie sprawiają, że dzięki temu silnikowi czuje się prawdziwą radość z jazdy. Żaden stworzony przez człowieka dźwięk nie mógłby zastąpić emocjonalnego brzmienia tej wspaniałej pięciocylindrowej, rzędowej jednostki - czytamy w uzasadnieniu jury.

W nowym Audi RS 3 Sportback turbodoładowana jednostka 2.5 TFSI z bezpośrednim wtryskiem ma moc aż 367 KM. Jej maksymalny moment obrotowy – 465 Nm – dostępny jest już przy 1625 obr./min. i pozostaje niezmienny aż do 5550 obr./min.

Kierowcy do osiągnięcia pierwszej "setki" potrzeba zaledwie 4,3 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi natomiast 280 km/h.

Z kolei w Audi RS Q3 omawiany benzyniak rozwija moc 340 KM przy momencie obrotowym do 450 Nm.

Audi zwycięża w plebiscycie "International Engine of the Year" już po raz jedenasty. W latach 2005-2009 tytuł ten – pięć razy z rzędu – zdobywał inny silnik koncernu z Ingolstadt: 2.0 TFSI w kategorii od 1,8 do 2 litrów. Z kolei dla 2.5 TFSI to już szóste zwycięstwo pod rząd.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane