/  / Senat mówi nie pierwszeństwu pieszego

Senat mówi nie pierwszeństwu pieszego

null
© Senat
null

Senat na posiedzeniu 1 października odrzucił przyjętą przez Sejm nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która wprowadzała zasadę, że pieszy ma pierwszeństwo nie tylko na pasach, ale także gdy czeka przed przejściem.

- Ustawa wzbudziła dosyć duże kontrowersje. W trakcie dyskusji pojawiły się argumenty, że może zwiększyć wypadkowość, ponieważ zdejmuje z pieszych współodpowiedzialność w zakresie tego, co dzieje się na drodze /.../ Koledzy senatorowie zwrócili uwagę również na to, że w niektórych miejscach, w wielu miejscach – w Warszawie mogę wymienić na przykład ulicę Szpitalną, Chmielną czy Nowy Świat – o czym wszyscy z doświadczenia wiemy, ludzie po prostu dniami i nocami stoją. W związku z tym są takie miejsca, które zostaną kompletnie zablokowane. Warszawa i tak jest już zablokowana, a ta ustawa może doprowadzić do jeszcze większego zaczopowania naszego miasta /…/ W związku z tym, że tak dużo jest tych kontrowersji, chciałbym złożyć wniosek o odrzucenie tej ustawy w całości - przekonywał wyższą izbę senator Aleksander Pociej.

Uchwalana przez Sejm 25 września nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwo pieszych na przejściu bez sygnalizacji świetlnej. Obecnie osoba na takim przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, a z drugiej strony ma zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na pasy. Zgodnie z nowelizacją, pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju. Przed wejściem na pasy pieszy będzie miał obowiązek zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa. Analogicznie nowelizacja nakłada na kierowców obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nie tylko pieszemu na przejściu, ale i czekającemu przed nim. Przy czym w drugim przypadku nie dotyczy to motorniczych tramwaju. Nowe rozwiązania są szczególnie istotne dla pieszych o ograniczonej sprawności ruchowej, głównie dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Mają, bo nic nie jest jeszcze przesądzone. Po decyzji Senatu ustawa wraca do Sejmu.

PJ
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane