/  / SEAT Ibiza – popularny trzydziestolatek

SEAT Ibiza – popularny trzydziestolatek

SEAT|(2014-04-24 14:29)
null
© SEAT
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

SEAT Ibiza znany jest kierowcom już od 30 lat. Najlepiej sprzedający się model hiszpańskiej marki po raz pierwszy zaprezentowano w roku 1984. Był to początek wielkich sukcesów firmy z Półwyspu Iberyjskiego.

Pierwszy SEAT Ibiza zjechał z taśm fabryki Zona Franca w Barcelonie dokładnie 27 kwietnia 1984 roku. Mało kto pamięta, że był to okres, w którym światło dzienne ujrzał pierwszy komputer firmy Apple, a płyty CD dopiero zaczęły zdobywać popularność.

Przez 30 lat na globalnym rynku sprzedano niemal 5 milionów egzemplarzy Ibizy w różnych wersjach.

Ibiza zadebiutowała w 1984 roku w Paryżu. Dzięki niej marka SEAT zaczęła rozwijać się na arenie międzynarodowej, eksportując od tamtego czasu aż 69% wyprodukowanych modeli do 75 krajów świata.

Lata 80-te SEAT zakończył rekordami sprzedaży, stając się członkiem Grupy Volkswagen. Do roku 1993 działalność marki była skoncentrowana w Zona Franca w Barcelonie, by później rozwinąć się i przenieść do pobliskiego Martorell. Aktualnie powstaje tam prawie 700 egzemplarzy Ibizy dziennie.
   
Ibiza zawsze była dynamiczna, funkcjonalna i pełna młodzieżowego charakteru. Przez wszystkie cztery generacje jej projekt podkreślał najważniejsze cechy marki. Przy konstruowaniu pierwszej Ibizy SEAT współpracował z takimi firmami jak Giorgio Giugiaro, Karmann czy Porsche. Kolejną generację marka opracowała wspólnie z Grupą Volkswagen, lecz jej projektantem pozostał Giugiaro.

Za atrakcyjną i drapieżną linię nadwozia trzeciej Ibizy odpowiadał Walter de Silva. Obecna generacja Ibizy to natomiast dzieło Luca Donckerwolke.

Sportowy rodowód Ibizy podkreślały jego najbardziej emocjonujące wersje: od 100-konnej SXI aż po obecne Cupra i FR. Najbardziej wyczynowa Ibiza Kit Car podbijała motorsport, zdobywając m.in. trzy tytuły w Rajdowych Mistrzostwach Świata w latach 1996, 1997 i 1998 w kategorii samochodów z silnikiem 2-litrowym.
   
Czy wiesz, że...?
- SEAT Ibiza był oficjalnym samochodem Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku
- Ibiza II była pierwszym modelem w swoim segmencie wyposażonym w 90-konny silnik TDI
- SEAT Ibiza był pierwszym modelem w swoim segmencie wyposażonym w system ESP
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane