/  / Samochody bez kierowcy. Podróż do przyszłości

Samochody bez kierowcy. Podróż do przyszłości

Business Lease|
null
nullnullnullnullnullnullnullnull

Przyśpieszają do 100 km/h w 3 sekundy, same parkują, można nimi sterować za pomocą komórki – samochody autonomiczne to już nie science-fiction, ale przyszłość motoryzacji. Czy asystenci hamowania, kamery o szerokim kącie widzenia, auta wyprzedzające nasze reakcje sprawią, że kierowca nie będzie potrzebny?

Na zlecenie firmy Business Lease zorganizowano pierwsze i największe w Polsce testy systemów autonomicznych i półautonomicznych. Celem było pokazanie, jak zmienia się rynek motoryzacyjny. W pełni autonomiczne samochody testowane są od 2012 roku. Pracują nad nimi nie tylko firmy motoryzacyjne, jak na przykład Ford, Mercedes, Volvo, ale też potentaci z branży technologicznej i internetowej, jak Google. W wyścigu o motoryzacyjną samodzielność to właśnie technologiczni giganci wiodą prym. Z roku na rok rośnie również zainteresowanie producentów. Jeszcze dwa lata temu prognozy zakładały, że samochodu autonomiczne pojawią się na drogach za jakieś 15-20 lat. Dziś wiemy już, że perspektywa wcale nie jest tak odległa. Kilku producentów planuje zapewnić dostęp do aut autonomicznych od 2021 roku.

Na razie kierowcy oswajają się z nowymi funkcjami. Asystent parkowania, pasa ruchu czy aktywny radar – otwierają ich listę.  Przez lata kierowców uczono zachowań, które sprawiają, że poruszamy się w sposób bezpieczny. Tutaj sprzęt myśli trochę za nas. Problem w tym, żebyśmy zaczęli mu ufać.

Do zalet samochodów autonomicznych nikogo nie trzeba przekonywać – twierdzi firma Business Lease. Dlaczego? Bardziej kontrolowany sposób jazdy prowadzi do mniejszej ilości wypadków, mniejszych korków, a sama jazda w konsekwencji powoduje mniejsze zużycie energii. Problemem przestaje też być na przykład konieczność parkowania w centrum miasta. Autonomiczne funkcje dają jeszcze jeden rodzaj wolności. Niepełnosprawność i wiek przestają być ograniczeniami na drodze.

Kolejne ważne zjawisko na rynku motoryzacji to mobilność na żądanie. Niebawem będzie odgrywać kluczową rolę zarówno w odniesieniu do konsumentów, jak i klientów biznesowych. Połączenie samochodów autonomicznych i mobilności na żądanie sprawi, że zamiast rowerów do wypożyczenia, będą stały samochody. - Na to musimy poczekać kilka lat, ale biorąc pod uwagę, jak szybko rozwija się motoryzacja przy wsparciu technologii, warto już teraz zapiąć pasy – przekonują eksperci Business Lease.

Business Lease B.V. powstała w 1989 roku i od roku 1996 działa, jako jeden z oddziałów Auto Binck Holding. Oprócz Holandii, Business Lease posiada także swoje oddziały w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech i w Rumunii. Polski oddział Business Lease powstał w połowie 2001 roku.

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane