/  / SAMAR ODPOWIADA | Termin wydania auta a odliczenie VAT cz. 2

SAMAR ODPOWIADA | Termin wydania auta a odliczenie VAT cz. 2

null
null

Możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu firmowego wzbudza wiele wątpliwości i kontrowersji zarówno wśród kupujących, jak i sprzedających. Temat ten rozgrzał również naszych Czytelników.

W odpowiedzi na liczne pytania Czytelników, które otrzymaliśmy po publikacji artykułu pt. „Termin wydania auta a odliczenie VAT”, IBRM SAMAR drąży temat. Poniżej przedstawiamy kilka różnych wariantów zakupu auta i związanych z nimi możliwości odliczenia VAT*.
 
Przypadek pierwszy: Kupujemy auto za gotówkę, jest ono dostarczone w okresie przejściowym, tj. przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów. W przypadku zakupu samochodu ciężarowego i jego odbioru przed wejściem w życie nowelizacji przepisów, podatnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT-u. Co więcej, również w przypadku zawarcia umowy leasingu takiego samochodu (a więc bez uiszczenia 100 proc. ceny przed zmianą przepisów) i jego odbiorem także przed zmianą przepisów, podatnik zachowa prawo do odliczenia 100 proc. od rat leasingowych. W obu przypadkach podatnik utraci jednak prawo do pełnego odliczenia VAT-u od czasu wejścia w życie nowelizacji w odniesieniu do paliwa do tego samochodu (w tej sytuacji nie wiadomo jak będzie -  0 czy 50% odliczenia), a także innych kosztów eksploatacji.
 
Przypadek drugi: Samochód kupujemy za gotówkę, zaliczka zostaje wpłacona w okresie przejściowym tj. przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów, dostawa auta zostanie zrealizowana przed wejściem w życie nowych przepisów, a płatność końcowa po wejściu w życie nowych przepisów. Podatnikowi będzie przysługiwać pełne odliczenie podatku VAT, również od kwoty końcowej wpłaconej po wejściu w życie znowelizowanych przepisów VAT. Sytuacja będzie analogiczna do tej opisanej w przypadku pierwszym, przy założeniu, że oprócz odbioru samochodu podatnik uzyska od razu, tj. przed wejściem w życie zmian, fakturę na zakup pojazdu (nie tylko na zaliczkę).
 
Przypadek trzeci: Zakup za gotówkę, faktura wystawiona i zapłacona przed odbiorem auta w okresie przejściowym, tj. przed wprowadzeniem nowelizacji przepisów VAT, dostawa auta następuje po wejściu w życie znowelizowanych przepisów VAT (np. w połowie roku). W tym przypadku uiszczenie 100 proc. zaliczki powoduje po stronie sprzedawcy obowiązek podatkowy w stosunku do całej otrzymanej kwoty. Jeśli nabywca jednocześnie otrzyma fakturę na tę zaliczkę i otrzyma ją przed zmianami przepisów, to z tym momentem nabędzie prawo do odliczenia VAT. To, że samochód ciężarowy będzie odebrany później nie wpłynie już w żaden sposób na uprawnienie związane z zapłatą zaliczki i otrzymaniem faktury.

Przypadek czwarty: Umowa leasingowa zawarta w okresie przejściowym, dostawa samochodu w okresie przejściowym. Klientowi przysługuje pełne odliczenie podatku VAT w całym okresie  obowiązywania umowy leasingowej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że Ministerstwo Finansów raczej „nie odpuści” wymogu wydania samochodu ciężarowego na rzecz leasingobiorcy przed wejściem w życie zmian do ustawy jako warunku zachowania tzw. praw nabytych.

Przypadek piąty: Umowa leasingowa zawarta w okresie przejściowym, dostawa samochodu  następuje po wejściu w życie znowelizowanych przepisów VAT. Podatnikowi nie przysługuje pełne odliczenie podatku VAT, a jedynie odliczenie zgodne z przepisami obowiązującymi w momencie dostawy auta.
 
 
*Odpowiedź przygotowana we współpracy z Martą Szafarowską,  partnerem, doradcą podatkowym w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, spółce doradztwa podatkowego.
 

comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane