/  / SAMAR ODPOWIADA | Termin wydania auta a odliczenie VAT

SAMAR ODPOWIADA | Termin wydania auta a odliczenie VAT

IBRM Samar |
null
null

Przedsiębiorca zamówił samochód z homologacją ciężarową. Odbierze go dopiero w marcu lub kwietniu, czyli zapewne po wejściu w życie derogacji VAT. Czy jeśli obecnie podpisze umowę leasingową, a auto trafi do niego już po zmianie przepisów, to nadal będzie miał prawo do pełnego odliczenia VAT?

Warunkiem koniecznym skorzystania z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w cenie samochodu, niezależnie czy kupujemy go za gotówkę, czy też bierzemy w leasingu, jest odbiór przez klienta samochodu przed wejściem w życie przepisów znowelizowanej ustawy, implementującej do polskiego prawa unijną derogację VAT. Co ważne, w przypadku leasingu, umowa leasingowa musi zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 30 marca 2014 r. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w niemal identycznie brzmiących opiniach ekspertów podatkowych konsultowanych przez IBRM Samar.
 
Jerzy Martini, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy, ekspert ds. podatkowych: Zgodnie z projektem ustawy /…/ prawo do kontynuowania pełnego odliczenia VAT w przypadku umów leasingowych dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy doszło do wydania pojazdu jeszcze w okresie obowiązywania obecnych przepisów. Jeśli samochód zostanie wydany po wejściu w życie znowelizowanej ustawy, to przedsiębiorca nie będzie miał prawa do pełnego odliczenia (chyba, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej). Natomiast w części, w której dokonano zapłaty raty leasingowej (zaliczki) na poczet umowy leasingu w okresie obowiązywania obecnych przepisów, podatnikowi przysługuje 100% VAT. Zatem jeśli np. w styczniu podatnik wpłaci 30% wartości leasingu tytułem zaliczki, w stosunku do tej części odliczy 100% podatku naliczonego.
 
Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego i szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej KPMG w Polsce: Projekt zmian przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w wersji z 23 grudnia 2013 r. uzależnia możliwość pełnego odliczenia podatku naliczonego – możliwego w przypadku samochodów z homologacją ciężarową (N1), oddawanych następnie w leasing - od łącznego spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze - od wydania samochodów przed datą wejścia w życie projektowanych przepisów o zmianie ustawy VAT, a po drugie – pod warunkiem zarejestrowania umowy leasingu we właściwym urzędzie skarbowym do 30 marca 2014r. Oznacza to, że odbiór samochodu  będącego przedmiotem umowy leasingu w marcu lub kwietniu wiąże się z ryzykiem, że przepisy ustawy wejdą w życie przed wydaniem samochodu i nie będzie możliwe skorzystanie ze 100% odliczenia.
 
Krzysztof Ugolik, starszy konsultant w firmie doradczej PwC, doradca podatkowy: Patrząc na treść projektu ustawy implementującej decyzję derogacyjną (przy założeniu, że w takim kształcie wejdzie ona w życie), w opisanej sytuacji podatnik nie miałby prawa do pełnego odliczenia VAT. Z treści przepisów przejściowych (art. 10 projektu) wynika, że warunkiem zachowania prawa do pełnego odliczenia VAT jest wydanie samochodu przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy oraz zarejestrowanie umowy leasingu w odpowiednim urzędzie skarbowym do 30 marca 2014 r. Jeżeli podatnik otrzyma samochód do użytkowania po wejściu w życie nowych przepisów /…/ uniemożliwi to stosowanie pełnego odliczenia VAT-u od rat leasingowych.  

To pierwszy tekst z naszego nowego cyklu „Samar odpowiada”.  Na kolejne pytania naszych Czytelników odpowiemy już niebawem.  Wszystkich zainteresowanych problemami związanymi z motoryzacją zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem naszej poczty elektronicznej: kontakt@samar.pl. Odpowiemy na nie na naszej stronie samar.pl.

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane