/  / SAMAR ODPOWIADA | Odliczenie VAT od aut używanych

SAMAR ODPOWIADA | Odliczenie VAT od aut używanych

null
null

Dużo emocji wśród naszych Czytelników wywołuje nie tylko kwestia odliczenia VAT-u od nowych aut w czasie obowiązywania „okienka derogacyjnego”, ale także problem czy samochody używane mogą skorzystać z tego przywileju? Jakie warunki musi spełnić sprzedający? Czy jest to w ogóle możliwe?

Zmiana przepisów dotycząca możliwości odliczania podatku VAT przy nabyciu samochodów z tzw. ”kratką” obowiązująca od 1 stycznia 2014 r. dotyczy samochodów, które posiadają odpowiednią homologację. Bez znaczenie jest zatem czy ta homologacja została wydana po zmianie przepisów czy w okresie wcześniejszym. Ważne jest, by auto które posiada homologację wydaną w poprzednich latach, nadal spełniało warunki określone w przepisach. Zakup auta, które ma zdemontowaną kratkę lub zostało przerejestrowane na samochód osobowy w wyniku przeróbki nie będzie dawało nabywcy prawa do pełnego odliczenia podatku VAT na tle obecnie obowiązujących przepisów.
 
Prawo do odliczenia podatku przysługuje nabywcy wtedy, jeśli sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT a sprzedaż dokonywana jest na fakturę, która zawiera towar (samochód) opodatkowany stawką podatkową w tym przypadku podstawową czyli 23%.
 
Należy uważać na faktury zawierające opis „procedura marży - towary używane” gdyż zakup na taką fakturę nie daje nabywcy prawa do odliczenia podatku. W przypadku sprzedaży samochodów, w stosunku do których sprzedawca miał ograniczone prawo do odliczenia (50 proc./60 proc., i odpowiednio nie więcej niż 5 tys./6 tys. zl), obowiązuje zwolnienie od VAT. Oznacza to, że nawet jeśli używany pojazd będzie spełniał wymogi homologacyjne, to sprzedawca na fakturze nie wykaże VAT i nabywca nie będzie miał czego odliczyć.
 
Odpowiedź przygotowana przy współpracy z Michałem Cielibałą, doradcą podatkowym z Biura Rachunkowego Biurex.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane