/  / SAMAR ODPOWIADA | Nie lekceważ wcześniejszych odliczeń

SAMAR ODPOWIADA | Nie lekceważ wcześniejszych odliczeń

IBRM Samar |
null
null

Czytelnik ma samochód w leasingu. W 2013 r. wykorzystał już całą dostępną pulę odliczeń VAT-u od rat leasingowych (60 proc. nie więcej niż 6 tys.). Pyta czy po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o VAT, implementującej do polskiego prawa unijną derogację, będzie miał „od nowa” prawo do odliczania 50 proc. tego podatku…

…od pozostałych rat leasingowych. Tych spłacanych już w okresie obowiązywania nowej derogacji. A może przepisy stanowią, że skoro podpisał umowę leasingową na starych zasadach, to nie może nabyć prawa do odliczeń zgodnie z zapisami nowej ustawy?
 
Przyjmując, iż dotychczas podatnik dokonywał odliczenia 60 proc. VAT-u od rat leasingowych (nie więcej niż 6 tys. zł), w chwili wejścia w życie znowelizowanej ustawy powinien on kontynuować odliczanie do łącznej wysokości 50 proc. podatku od wydatków związanych z leasingiem pojazdu.  Oczywiście, uwzględniając wartość wcześniej dokonanych odliczeń. Należy bowiem patrzeć na łączną wartość podatku VAT do odliczenia, pomniejszoną o to, co podatnik do dnia wejścia w życie ustawy odliczył. Jeśli odliczył mniej niż 6 tys. zł, ale łącznie 55 proc. podatku naliczonego, to nie powinno mu przysługiwać dodatkowe prawo do odliczenia – bo nowy limit wynosi 50 proc. Jeśli wykorzystał już limit kwotowy w wysokości 6 tys. zł, ale stanowi to mniej niż 50 proc., to do tej wartości  (czyli 50 proc.) ma prawo do dokonania odliczenia.
 
Takie wnioski płyną z uzasadnienia projektu ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług z 9 stycznia 2014 r. Czytamy w nim, iż wydatki związane z pojazdami używanymi na podstawie umów m.in. leasingu zawartych przed dniem wejścia w życie zmiany ustawy, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało na dzień poprzedzający wejście w życie ustawy zmieniającej, ograniczone prawo do odliczenia (odpowiednio 50 i 60 proc. nie więcej niż 5 i 6 tys. zł ) będą odliczane na nowych zasadach. Oznacza to, że będzie w stosunku do nich przysługiwało pełne prawo do odliczenia lub ograniczone - w zależności od spełnienia warunków wskazanych w nowelizowanym art. 86a ustawy VAT.
 
Odpowiedź przygotowana we współpracy z Mirosławem Michną, partnerem w dziale doradztwa podatkowego i szefem zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej KPMG w Polsce.

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane