/  / Ryzykowne rozmowy podczas jazdy

Ryzykowne rozmowy podczas jazdy

SJR|
null
© LeasePlan
null

Korzystając z telefonu komórkowego za kierownicą, prowadzący pojazd musi jednocześnie liczyć się z tym, że w przypadku zatrzymania policjant ma prawo wystawić mandat w wysokości 200 złotych.

Rozmowa przez telefon, pisanie SMS-ów podczas jazdy czy manipulowanie przy innych urządzeniach elektronicznych sprzyja dekoncentracji i roztargnieniu kierowców. Kiedy prowadzący w trakcie jazdy pisze wiadomość tekstową, ryzyko wypadku z jego udziałem wzrasta o 30%, a statystycznie najbardziej narażeni na niebezpieczne sytuacje są młodzi, niedoświadczeni kierowcy.
 
Opóźnione reakcje
"Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy samochodem jest bardzo nieodpowiedzialne i ryzykowne, bowiem nasze reakcje na sytuacje na drodze są wówczas znacznie bardziej opóźnione - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. "Pisanie lub odbieranie SMS-ów oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas potrafimy przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia".

Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą przez prowadzącego kontroli nad pojazdem.

Nawyki młodych
Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne w przypadku młodych kierowców, którzy wyrabiając sobie zły nawyk korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu, często nie potrafią się od tego odzwyczaić. Dodatkowo przez brak doświadczenia zazwyczaj nie są świadomi, że kierowanie autem to także proces intelektualny, w którym kierowca w krótkim czasie musi przeanalizować bardzo wiele bodźców i odpowiednio na nie zareagować. Korzystanie z telefonu w tym czasie nie sprzyja skupieniu i szybkim reakcjom.

"Kierując samochodem powinniśmy być w pełni skupieni na jeździe. Jeśli musimy odczytać lub wysłać wiadomość, poprośmy o to osobę jadącą z nami jako pasażer, a jeśli nie ma takiej możliwości, zatrzymajmy się w bezpiecznym miejscu i wówczas skorzystajmy z telefonu - zalecają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.   

Kosztowny SMS
Korzystanie z telefonu jest niezgodne z obowiązującym prawem o ruchu drogowym, które jednoznacznie mówi w art. 45 pkt 2: "Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku".

Jeśli musimy przeprowadzić rozmowę, koniecznie skorzystajmy z dozwolonych urządzeń: zestawu głośnomówiącego lub słuchawki Bluetooth. Niestety z roku na rok przybywa mandatów za korzystanie z komórki podczas jazdy. Według policyjnych statystyk w nieco ponad pół roku – w okresie od stycznia do lipca 2014 roku – mandaty za używanie telefonu podczas jazdy otrzymało około 70 000 kierowców.

Zmotoryzowany – korzystając z telefonu komórkowego za kierownicą – musi liczyć się z mandatem w wysokości 200 złotych. Dodatkowo dostanie 5 punktów karnych.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane