/  / Ryzyko kolizji z autem bez OC. Tu trzeba uważać

Ryzyko kolizji z autem bez OC. Tu trzeba uważać

UFG|
null
© UFG
null

W których województwach na terenie kraju jest statystycznie największe prawdopodobieństwo kolizji z pojazdem, którego właściciel nie ma ważnego ubezpieczenia OC?

Od lat najwyższy odsetek osób nieubezpieczonych w relacji do liczby posiadaczy pojazdów utrzymuje się w czterech regionach zachodniej Polski: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim oraz opolskim. "Powodem takiej sytuacji może być stale rosnąca liczba aut sprowadzanych z zagranicy i umiejscowienie właśnie w tych regionach zachodniej Polski większej liczby komisów samochodowych - uważa Elżbieta Wanat Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

"Z analizy spraw prowadzonych przez UFG wynika bowiem, że jedną z najczęstszych przyczyn braku OC jest wprowadzenie w błąd przez poprzedniego właściciela co do ważności tej polisy. I właśnie przy zakupie auta w komisie zdarza się, że polisa przekazywana osobie kupującej pojazd została już wcześniej wypowiedziana i jest nieważna".

Inne przyczyny nieposiadania OC to nieznajomość przepisów lub brak pieniędzy na zakup ubezpieczenia. Część osób ignoruje też obowiązek posiadania tej polisy.
 
Coraz mniej kierowców bez OC
Jednak UFG coraz skuteczniej potrafi identyfikować osoby nieubezpieczone. W ostatnich latach mamy do czynienia z systematycznym spadkiem szacunków odnośnie właścicieli pojazdów bez polisy OC. "Aktualnie odsetek nieubezpieczonych do ubezpieczonych oscyluje wokół 0,5%. To oznacza, że ważnego OC może nie mieć około 110 000 posiadaczy pojazdów w Polsce - tłumaczy Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

Statystyki dotyczące rynku pojazdów i polis OC pokazują też nowy ciekawy trend: znaczny wzrost liczby posiadaczy pojazdów w grupie starszych osób i spadek wśród młodych, co może mieć związek z rosnącymi cenami ubezpieczeń OC.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane