/  / Rusza system e-Zawiadomienia o braku OC

Rusza system e-Zawiadomienia o braku OC

UFG|
null
© UFG
null

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie uruchomiły program pilotażowy pozwalający na sprawniejsze wykrywanie kierowców jeżdżących bez OC.

Dzięki niemu policjanci, zamiast papierowych zawiadomień o braku dokumentu potwierdzającego aktualne OC, będą przesyłać do UFG zgłoszenia drogą elektroniczną, w specjalnym systemie e-Zawiadomienia.

W roku ubiegłym UFG otrzymał od policji z całej Polski prawie 50 000 papierowych zawiadomień o stwierdzonym podczas kontroli drogowej braku polisy OC. Po otrzymaniu takiej informacji UFG rozpoczyna postępowanie wyjaśniające i w przypadku faktycznego braku tego obowiązkowego ubezpieczenia wysyła do właściciela pojazdu wezwanie do zapłaty kary za brak OC.

"Dzięki nowemu systemowi ograniczona zostanie praca papierkowa związana z przepisywaniem otrzymanych zgłoszeń do komputera, a zaoszczędzony czas przeznaczymy na inne działania prowadzące do identyfikacji nieubezpieczonych - tłumaczy Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

"Otwarta zostaje też możliwość wykorzystania nowego systemu przez inne organy zobowiązane do kontroli OC, na przykład wydziały komunikacji".

Po pozytywnym zakończeniu 3-miesięcznego pilotażu z KWP w Szczecinie możliwe będzie udostępnienie systemu e-Zawiadomienia dla wszystkich jednostek policji w Polsce.

W roku ubiegłym UFG wezwał do zapłaty kary za brak OC łącznie ponad 40 000 posiadaczy pojazdów. Rocznie płacą oni ponad 15 mln złotych kar tylko za to, że nie wykupili tej obowiązkowej polisy.

Fundusz szacuje, że po polskich drogach porusza się około 250 000 nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują ponad 6 000 wypadków (łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami), co kosztuje innych właścicieli samochodów już ponad 70 mln złotych(w 2012 roku).

Wypłaty z UFG finansowane są przez firmy ubezpieczeniowe.

Warto pamiętać, że nieubezpieczony kierowca musi liczyć się z koniecznością zapłacenia:
- kary za brak OC (dla samochodów osobowych pełna stawka to 3 200 złotych),
- mandatu podczas kontroli drogowej (50 złotych),
- odszkodowania za spowodowany wypadek wraz z kosztami UFG,
a to wszystko i tak nie zwolni go z konieczności wykupienia polisy OC.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane