/  / Rozmiar ma znaczenie!

Rozmiar ma znaczenie!

Motointegrator.pl|

Prawidłowy dobór opon do konkretnego samochodu jest bardzo istotny i w zasadzie nie możemy sobie pozwolić na odstępstwa od dokładnych wytycznych producenta wozu. Konsekwencje złego dopasowania mogą objawiać się nieprawidłowym działaniem całego pojazdu i wpływać na bezpieczeństwo jazdy.

Jednym z podstawowych kryteriów doboru ogumienia jest ich ściśle zdefiniowany rozmiar. Nieprawidłowo dopasowany może skutkować wysyłaniem błędnych informacji do elektronicznych systemów bezpieczeństwa ABS, ESP, ASR, TCS, zmianą geometrii zawieszenia, układu kierowniczego lub uszkodzeniem nadwozia.

"Znalezienie informacji o prawidłowym rozmiarze jest proste i możliwe do sprawdzenia przez każdego kierowcę. Najprostszym sposobem jest weryfikacja rozmiaru na oponach, na których aktualnie jeździmy. Umiejscowiony on jest na boku opony i zawsze ma ten sam format  np. 195/65R15; gdzie 195 oznacza szerokość, 65 profil a 15 średnicę felgi - mówi Jan Frączak, ekspert Motointegrator.pl.

"Metoda ta jest dobra tylko wówczas, gdy mamy 100-procentową pewność, że na takich dokładnie oponach nasz samochód wyjechał z fabryki bądź z autoryzowanego serwisu".

Jeśli nie jesteśmy pierwszym właścicielem auta, wówczas powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i samemu sprawdzić, w jakim rozmiarze kupić opony. Również w tym przypadku jest to proste: informacje te zawarte są w książce obsługowej i instrukcji obsługi oraz często na naklejce fabrycznej umieszczonej we wnęce drzwi kierowcy, na klapce wlewu paliwa lub wnęce bagażnika.

Większość producentów samochodów do jednego modelu auta homologuje kilka rozmiarów felg, a co za tym idzie także opon. Dlatego, jeżeli wciąż mamy wątpliwości, jaki rozmiar opon pasuje do samochodu, możemy zwrócić się z takim zapytaniem do autoryzowanego dealera.
 
Oprócz rozmiaru opony bardzo ważne są jeszcze dwa inne parametry: indeksy prędkości i nośności. Niedopuszczalne jest ze względu bezpieczeństwa na przekraczanie tych wartości, ponieważ może mieć to bezpośredni wpływ na zmianę parametrów technicznych opon, a w niektórych przypadkach również ich mechanicznego uszkodzenia.  
 
Przy okazji wymiany kompletu opon warto również sprawdzić poziom ciśnienia i odpowiednie wyważenie kół, aby optymalnie spełniały one swoją rolę pod kątem bezpieczeństwa i kontroli nad pojazdem w trudnych warunkach.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane