/  / Rodzina Ford EcoBoost

Rodzina Ford EcoBoost

null
© Ford
null

Gama fordowskich silników EcoBoost obejmuje aktualnie konstrukcje o pojemności od 1,0 do nawet 3,5 litra w układzie V6. Według Forda, silniki EcoBoost okazały się prawdziwą rewolucją na rynku.

Obecnie rodzina silników benzynowych EcoBoost – opierających się na połączeniu takich elementów jak bezpośredni wtrysk paliwa i turbosprężarka – obejmuje jednostki o następującej pojemności skokowej: 1.0, 1.5, 1.6, 2.0 i 2.3, jak również 2.7 oraz 3.5 (te ostatnie dwa w układzie V6).

Na szczególną uwagę w tym zestawieniu zasługuje silnik EcoBoost o pojemności 1,0 litra – już trzykrotny triumfator prestiżowej nagrody dla najlepszego silnika roku na świecie (International Engine of the Year). Omawiany motor trzycylindrowy generuje moc maksymalnie 100 lub 125 koni mechanicznych. Od zeszłego roku 1.0 EcoBoost trafił też do Fiesty w wersji Red oraz Black – zapewniając moc aż 140 KM.

Jak się okazuje, silnik 1.0 EcoBoost z powodzeniem napędzać może nie tylko kompakty, ale nawet i samochód klasy średniej – świadczy o tym przykład nowego Forda Mondeo, który już niedługo zadebiutuje na polskim rynku właśnie z jednostką 1.0 EcoBoost, o mocy 125 koni (PATRZ TUTAJ).

Fordowska rodzina silników EcoBoost miała swoją premierę w roku 2009 – po raz pierwszy zastosowano ją w konstrukcji 3.5 EcoBoost V6. Aktualnie wyprodukowano już na świecie łącznie 5 milionów jednostek napędowych typu EcoBoost.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane