/  / Renault obchodzi 50-lecie modelu 16

Renault obchodzi 50-lecie modelu 16

null
© Renault
nullnullnullnullnullnullnull

Rok 2015 to rocznica wprowadzenia na rynek jednego z najbardziej pomysłowo wykonanych hatchbacków swoich czasów: Renault 16. W 1965 roku Renault 16 było pierwszym prawdziwym hatchbackiem wyposażonym w tylną klapę, co oferowało niespotykaną na tamte czasy wszechstronność użytkowania.

Rok 1965: Renault 16 – pierwszy rodzinny samochód
Historia „rodzinnych samochodów” Renault rozpoczyna się 50 lat temu we Francji, w okresie 30-letniego powojennego boomu gospodarczego. Na początku 1965 roku na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie producent pojazdów wprowadza zupełnie nowy, innowacyjny produkt: model Renault 16. Hatchback ten prezentował sylwetkę nowego typu: dwubryłowa karoseria z tylną klapą ułatwiającą dostęp do bagażnika. Renault 16 to połączenie wymiaru praktycznego z elegancką 6-okienną linią – to prawdziwy samochód rodzinny, który powstał w myśl zasady będącej podstawą sukcesu samochodu miejskiego Renault 4: stanowić francuski „voiture à vivre”.

Renault chce wprowadzać innowacje
Projekt jest ambitny: stworzyć następcę modelu Frégate, ale – według Pierre’a Dreyfusa, prezesa firmy Renault w latach 1955–1975 – odróżniając się od konkurencji. Będąc w zamyśle skrzyżowaniem kategorii hatchback i pojazdów użytkowych, Renault 16 oferowało bezprecedensową uniwersalność użytkowania. Bagażnik dysponował czterema ustawieniami, jego pojemność mogła wynosić od 346 dm3 do 1200 dm3 za sprawą tylnej kanapy, którą można było przesunąć, złożyć lub wyjąć. Każdy z foteli można było dostosować w zależności od potrzeby: montaż fotelika dziecięcego, pozycja spoczynkowa, a nawet sypialnia – dzięki dwóm w pełni rozkładanym fotelom przednim. Renault 16 od początku projektowano jako samochód zasadniczo odmienny i odróżniający się od konkurencji.

Awangardowe rozwiązania technologiczne
Model Renault 16 wyróżniał się wówczas parametrami technicznymi, które cechowała nowoczesność i awangarda. Wyjątkową ergonomię jazdy zapewniało podwozie z rzadko spotykanym wówczas w tym segmencie napędem na przednią oś oraz z silnikiem montowanym w pozycji centralnej z przodu pojazdu. Silniki oraz skrzynie biegów i głowice wykonywane były z ciśnieniowych odlewów

Wersja ostateczna: Renault 16 TX
Od roku 1973 aż do przejścia na emeryturę w roku 1980 Renault 16 w wersji TX produkowano z silnikiem o pojemności 1647 cm3 o mocy 93 KM oraz z 5-biegową skrzynią biegów, dzięki czemu pojazd zdolny był do rozwijania maksymalnej prędkości na torze – do 175 km/h. Wersja ta wyposażona była w centralny zamek i chowane pasy bezpieczeństwa – dwa innowacyjne
w tym czasie rozwiązania, mające wpływ na poprawę jakości życia właścicieli Renault 16.

W trakcie swojej kariery model Renault 16 został wyprodukowany w liczbie 1 851 502 egzemplarzy – głównie w fabryce w Sandouville (Normandia), wybudowanej na potrzeby tego właśnie modelu.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane