/  / Rekordowy przejazd Hyundaia na wodór

Rekordowy przejazd Hyundaia na wodór

Hyundai|
null
© Hyundai
null

Zasilany ogniwami paliwowymi Hyundai ix35 Fuel Cell pokonał dystans aż 700 kilometrów na jednym zbiorniku wodoru. Trasa prowadziła przez trzy kraje skandynawskie.

Hyundai ix35 Fuel Cell, anonsowany przez koncern jako pierwszy na świecie samochód seryjny napędzany energią elektryczną uzyskiwaną z wodoru, przejechał z Oslo (Norwegia) do Malmo (Szwecja) przez Kopenhagę (Dania). Podczas 10-godzinnej podróży średnia prędkość jazdy kształtowała się na poziomie 76 km/h.

Zgodnie z założeniem producenta zasięg samochodu na jednym tankowaniu wynosi około 594 km, tymczasem test udowodnił, że możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszego wyniku. Co więcej, po osiągnięciu celu komputer samochodu wskazywał, że auto mogłoby przejechać jeszcze 10 kilometrów.

"Nasz plan zakładał zakończenie podróży w Kopenhadze, ale po dotarciu na miejsce okazało się, że w zbiorniku nadal jest wodór, co umożliwiło nam kontynuowanie jazdy. Kiedy dojechaliśmy na stację w Malmo, mieliśmy jeszcze zasięg na kolejnych, kilka kilometrów. Wynik, jaki udało nam się osiągnąć, pokazuje możliwości modelu ix35 Fuel Cell oraz potencjał tej technologii. Jestem zdania, że to był światowy rekord - powiedział Marius Bornstein, jeden z dwóch kierowców, którzy brali udział w teście.

"Odległość, jaką przebył ix35 Fuel Cell, odzwierciedla możliwości i realne korzyści wynikające z wykorzystania technologii wodorowych ogniw paliwowych. Hyundai jest pierwszym na świecie producentem, którego samochód na wodór trafił do produkcji seryjnej i dlatego wspieramy rozwój sieci stacji tankowania wodoru na Starym Kontynencie - podkreśla Frank Meije z Hyundai Motor Europe.

W czerwcu powstała w Malmo kolejna stacja wodorowa w ramach europejskiego projektu HyFIVE ("Hydrogen for Innovative Vehicles"). W ramach tej inicjatywy 110 samochodów wodorowych dostarczonych przez pięciu producentów pojawi się na ulicach wybranych europejskich miast; wśród nich będzie 75 samochodów marki Hyundai.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane