/  / Rekordowe ceny paliw

Rekordowe ceny paliw

e-petrol.pl|

Obserwując ceny paliw na stacjach można odnieść wrażenie, że św. Mikołaj zawitał do nas już kilka miesięcy temu i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie zamierza nas opuścić. Kolejny tydzień z rzędu na rynku paliw obserwujemy obniżki, a co ważne w najbliższych dniach spadek kosztów tankowania jeszcze nabierze tempa.

W tym roku na dobre pożegnaliśmy się już z cenami na poziomie pięciu złotych za litr paliwa. W najbliższym czasie  powinna się skończyć też nieuzasadniona przewaga cenowa oleju napędowego nad benzyną i niedługo diesel będzie na stacjach droższy od 95-oktanowej benzyny.

Solidna przecena w rafineriach
Obniżki w rafineriach na przełomie listopada i grudnia były bardzo wyraźne i w trakcie tygodnia paliwa potaniały o ponad sto złotych. Metr sześcienny bezołowiowej benzyny 95 kosztuje aktualnie średnio 3548,00 PLN/metr sześc. To 141 złotych mniej niż w ubiegły piątek. Olej napędowy w tym samym okresie potaniał o 102,20 PLN i kosztuje dzisiaj średnio w hurcie 3650 PLN/metr sześc.  

Warto zauważyć, że przecena na rynku hurtowym trwa nieprzerwanie już od dłuższego czasu, a jej skala jest naprawdę imponująca. W porównaniu z początkiem października diesel potaniał już o ponad 400 złotych a benzyna bezołowiowa 95 aż o przeszło 600 złotych.

Obniżki na stacjach przyspieszą  
Ceny obu podstawowych gatunków paliw coraz wyraźniej oddalają się od psychologicznej bariery pięciu złotych. W tym tygodniu 95-oktanowa odmiana benzyny potaniała o 4 grosze i średnio za litr tego paliwa płacimy w Polsce 4,92 PLN. O 3 grosze spadła cena oleju napędowego i średnio wynosi obecnie 4,86 PLN/l. Ze spadkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, który po podwyżce o 3 grosze, do poziomu 2,57 PLN/l, coraz bardziej traci na atrakcyjności cenowej względem benzyny.

Sytuacja na rynku hurtowym jednoznacznie wskazuje na to, że końcówka roku przyniesie dalsze obniżki na stacjach, a notowana w ostatnim czasie duża dynamika zmian w cennikach rafinerii może przełożyć się na większą niż zazwyczaj rozpiętość cen w detalu. Prognoza na nadchodzące dni zakłada wyraźne spadki, a jednym z niewielu czynników, które mogą ograniczyć ich zasięg będzie ewentualna próba poprawy marż sprzedawców. Szacowane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw to 4,66-4,89 PLN/l dla benzyny bezołowiowej 95, 4,71-4,85 PLN/l dla oleju napędowego i 2,40-2,52 PLN/l dla autogazu.  

Rynek wciąż pod wpływem decyzji OPEC?
Chociaż od postawnowienia OPEC upłynął już ponad tydzień – rynek cały czas wydaje się pozostawać pod wpływem zmian zauważalnych w konsekwencji tego wydarzenia. Cena baryłki ropy Brent wynosi w tym momencie 69,25 USD – co daje zmianę o 40 centów względem wyników z dnia wczorajszego. Do tego dodać należy jeszcze decyzję saudyjskiego operatora złóż naftowych, który obniżył koszt baryłki eksportowanej do Azji o ok. 2 dolary.

Jeśli chodzi o dalsze prognozy i możliwe zmiany na rynkach w nadchodzących dniach z pewnością warto przypatrywać się m.in. danym o chińskiej produkcji przemysłowej, które pojawią się w piątek i mogą istotnie stymulować nastroje handlujących. Ostatnio gospodarka chińska nie spełnia oczekiwań z początków roku i tym samym jej popyt na surowiec jest niższy od założonego. Taki stan rzeczy znacząco pomaga obecnym spadkom na londyńskiej giełdzie.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane