/  / Rażące zaskoczenie

Rażące zaskoczenie

SJR|
null
© SJR
null

Wiosna dla kierowców oznacza nie tylko wymianę opon i przegląd samochodu po zimie, ale także konieczność przygotowania się na duże ilości promieni słonecznych. O tym ostatnim wielu zmotoryzowanych często jednak zapomina.

Jeśli słońce znajduje się wysoko nad horyzontem, nie musimy martwić się o to, że podczas jazdy samochodem zostaniemy oślepieni. Sytuacja zmienia się, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem – zwłaszcza rankiem i późnym popołudniem. Wówczas kąt padania promieni słonecznych często sprawia, że bezużyteczne stają się samochodowe osłony przeciwsłoneczne.

"Oślepiony słońcem kierowca ma dużo bardziej ograniczone pole widzenia i znacznie mniejszy komfort jazdy. Bardzo łatwo w takich warunkach o niebezpieczną sytuację na drodze. Dlatego niezbędnym wyposażeniem samochodu każdego kierowcy w okresie wiosennym powinny być okulary przeciwsłoneczne - przypomina Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Warto rozejrzeć się za soczewkami z filtrem polaryzacyjnym. Posiadają one specjalny filtr, który neutralizuje oślepiające słoneczne refleksy, odbijając światło zwiększa kontrast widzenia. Dodatkowo chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Ważne dla widoczności jest także sprawdzenie, czy szyby są czyste i bez smug. Brud rozprasza bowiem promienie słoneczne i zwiększa blask światła.

"Przez świecące w oczy słońce możemy nie zauważyć hamujących przed nami aut oraz zmieniających pas motocyklistów, których wiosną i latem możemy licznie spotkać na drogach - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. "Blask promieni słonecznych może nas oślepić także wtedy, gdy słońce jest za nami. Promienie odbijają się wówczas w lusterku wstecznym, utrudniając nam tym samym widoczność".
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane