/  / Raport o najczęściej kradzionych autach

Raport o najczęściej kradzionych autach

HESTIA|
null
© What Car?
null

Kradzież samochodu to strata, której nikt nie chce doświadczyć. Niestety, z ryzykiem utraty auta musi liczyć się każdy kierowca niezależnie od tego, czy jeździ samochodem wartym tysiąc czy pół miliona złotych.

Eksperci Ergo Hestii w ramach raportu podpowiadają, na jakie auta złodzieje najczęściej zwracają uwagę, jak wchodzą w posiadanie kluczyków i w jaki sposób najczęściej odjeżdżają skradzionym wozem.

Według policyjnych statystyk najbardziej popularne wśród złodziei są marki niemieckie: Volkswagen i Audi. W pierwszej trójce zestawienia samochodów najczęściej kradzionych w 2013 r. znalazły się kolejno: Volkswagen Golf, Volkswagen Passat oraz Audi A4. Zaraz za nimi znalazły się... kolejne dwa niemieckie auta: Audi A6 i A3.

Według danych policji, pierwsza dziesiątka najczęściej kradzionych w Polsce w roku 2013 samochodów przedstawia się następująco:
 1. Volkswagen Golf: 991 sztuk
 2. Volkswagen Passat: 681 sztuk
 3. Audi A4: 677 sztuk
 4. Audi A6: 343 sztuk
 5. Audi A3: 289 sztuk
 6. SEAT Leon: 272 sztuk
 7. Volkswagen Touran: 262 sztuk
 8. Honda Civic: 251 sztuk  
 9. Ford Mondeo: 250 sztuk
10. Toyota Corolla: 247 sztuk

Powyższa lista w pewnym sensie odzwierciedla popularność poszczególnych modeli na polskim rynku. Im więcej aut zarejestrowanych, tym potencjalnie większa szansa na ich kradzież. Relacja pomiędzy liczbą skradzionych egzemplarzy danego modelu a wielkością jego parku zmienia perspektywę. Najprawdopodobniej tak przygotowany ranking będzie wyglądał nieco inaczej. Już wkrótce zaprezentujemy to nieco inne spojrzenie na zjawisko kradzieży.

Według ekspertów, głównymi powodem kradzieży jest duże zapotrzebowanie na tanie części zamienne. Auta po kradzieży zwykle bywają rozbierane na pojedyncze elementy, "legalizowane" za pomocą podrobionych dokumentów bądź wywożone za granicę.

Na kradzież narażone są szczególnie samochody nowe z dobrym wyposażeniem i mocnym silnikiem. Samochodowi przestępcy nie ograniczają się jednak do kradzieży aut z najmłodszych roczników. Ze statystyk Ergo Hestii wynika, że "odbiorców" znajdują również pojazdy starsze niż pięcioletnie. Są to zazwyczaj auta legitymujące się stosunkowo niedużym przebiegiem i utrzymującą się wysoką wartością.

Coraz więcej kradzieży samochodów luksusowych
Kilkanaście lat temu rocznie łupem złodziei padało około 70 000 aut. W 2012 roku wszczęto 15 427 postępowań karnych w sprawach kradzieży pojazdu. Jest to mniej o 858 niż w roku 2011.

"Zarówno statystyki Ergo Hestii, jak i policyjne dane wskazują, że z roku na rok w Polsce ginie coraz mniej pojazdów - komentuje Tomasz Tkaczyk z Hestia Loss Control. "Jednocześnie zauważamy, że z roku rok rośnie średnia wartość kradzionych pojazdów. Trend ten pokazuje, że nabywcy aut luksusowych muszą liczyć się z rosnącym ryzykiem ich utraty".

Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży?
Jak wynika z policyjnych danych dotyczących roku 2012, zdecydowanie najczęściej samochody giną z niestrzeżonych parkingów (6 995 kradzieży) i ulic (7 069). Często są to również parkingi przy centrach handlowych (216 przestępstw).

Pojazdy ginęły także w następujących miejscach:
- garaż: 195 kradzieży
- stacja paliw: 49 kradzieży
- autostrada, droga ekspresowa: 47 kradzieży
- ogródki działkowe: 32 kradzieży
- las: 30 kradzieży
 
Jak zabezpieczyć auto?
Sposobów na złodziei jest wiele: od instalacji alarmu czy systemu monitorującego lokalizację pojazdu, po parkowanie wyłącznie na strzeżonych parkingach. Można też kupić auto, które jest mało atrakcyjne dla złodziei, co również zmniejszy ryzyko kradzieży.

Niestety, żaden sposób nie daje stuprocentowej pewności, że któregoś dnia zamiast samochodu zastaniemy na parkingu puste miejsce.

Jak działają złodzieje?
Przestępcy najczęściej dostają się do środka samochodu wyłamując zamki bądź wybijając szybę. Niestety, właściciele aut w roztargnieniu i pośpiechu potrafią zostawiać otwarte drzwi lub szyby, co może przykuć uwagę złodzieja i skończyć się utratą mienia.

Inną metodą kradzieży auta jest załadowanie go na lawetę i przewóz do "dziupli", czyli miejsca, w którym pojazd zostanie rozebrany na części lub po okresie postoju wywieziony do nowego właściciela.

Poszkodowani zgłaszali także przypadki kradzieży samochodów podczas snu właścicieli. Złodzieje włamywali się do domów, zabierali kluczyki i wyjeżdżali z garażu. W przypadku aut luksusowych o bardzo dużej wartości sprawcy nieraz wykazywali się dużą inwencją. W zgłoszeniach policyjnych znane są przypadki kradzieży kluczyków z... ubrań posiadaczy pojazdów. Do takich sytuacji dochodziło w sklepach, a także restauracjach, teatrach czy też imprezach sportowych.

Po dokładnej obserwacji swoich "ofiar" sprawcy potrafili niepostrzeżenie skraść kluczyki, na przykład z kieszeni kurtki odwieszonej na oparciu krzesła, a chwilę potem odjechać autem z parkingu.

Łupem złodziei padają również elementy stanowiące integralne części aut: od lusterek, listew ozdobnych czy kołpaków, po sprzęt elektroniczny znajdujący się często w widocznym miejscu, taki jak nawigacja satelitarna, radio czy telefon.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane