/  / RANKING TOP50 | Duże zmiany, nowe modele w czołówce

RANKING TOP50 | Duże zmiany, nowe modele w czołówce

IBRM Samar|
null
© Skoda
null

Oto ranking 50 najbardziej popularnych modeli osobowych na polskim rynku za miesiąc luty 2014. W porównaniu z listą w analogicznym okresie rok wcześniej mamy wiele przetasowań. Dlaczego? Wszystko z powodu dużej sprzedaży aut z kratką.

Luty przyniósł dobre wyniki na polskim rynku nowych aut. Według metodologii stosowanej przez firmę SAMAR, opartej na danych pochodzących z bazy CEP, w lutym polscy klienci zarejestrowali 32 324 nowe samochody osobowe oraz pojazdy osobowe z homologacją ciężarową. To aż o 34,7% więcej niż w analogicznym czasie roku poprzedniego. Na tak znaczący wzrost rejestracji wpłynęły dwa czynniki: obok przynoszącej efekty akcji wyprzedażowej samochodów z rocznika 2013 silnym impulsem dla rynku jest przede wszystkim "okienko kratkowe", które umożliwia przedsiębiorcom pozyskanie auta z pełnym odliczeniem podatku VAT, ale potrwa tylko do 31 marca.

Podobnie jak na koniec roku kalendarzowego 2013 liderem sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce pozostaje Skoda Octavia. Na zakup "czeszki" zdecydowało się w lutym ponad 1 600 klientów. Co warto podkreślić, Octavia jest też zdecydowanym liderem popularności wśród polskich klientów, jeśli podliczymy wyłącznie rejestracje, które przypadają na samochody osobowe, ale bez uwzględnienia aut z homologacją ciężarową.

Octavia to nie jedyny przedstawiciel marki Skoda w pierwszej dziesiątce najczęściej rejestrowanych aut na polskim rynku za miesiąc luty. Producenta z Mlada Bolslav reprezentuje ponadto w zestawieniu Fabia (miejsce szóste), a także Rapid i Superb. Dodajmy, że dwie ostatnie Skody zanotowały znaczący awans w statystykach w porównaniu z lutym 2013: Skoda Rapid zajmuje teraz miejsce siódme, czyli awansowała o 19 oczek w górę; Skoda Superb jest natomiast ósma, czyli jest notowana wyżej aż o 31 pozycji.

Na liście TOP-10 za miesiąc luty mamy też dwa Volkswageny. Na miejscu czwartym plasuje się VW Tiguan, który dzięki ponad 1 000 rejestracji awansował na liście o 25 oczek. Lokata piąta padła natomiast "łupem" VW Passata, który w porównaniu z rankingiem miesięcznym rok temu jest teraz notowany wyżej o 14 pozycji.

Szeroką ofertę modeli z kratką przygotowała w okresie przejściowym również marka Toyota. Jej najwyżej sklasyfikowany w rankingu rejestracji za luty model to kompaktowa Toyota Auris, która dzięki 1 070 egzemplarzom awansowała w rankingu o 12 pozycji z miejsca piętnastego, zajmowanego w lutym 2013.

Na koniec jeszcze krótka wzmianka o Volvo XC60, którego zakup również pozwala przedsiębiorcom na odliczenie całego VAT. Chociaż rok temu XC60 nie było nawet w czołowej pięćdziesiątce najpopularniejszych modeli na polskim rynku, to teraz "szwed" zajmuje wysokie, dwunaste miejsce w rejestracjach z wynikiem ponad 570 egzemplarzy.

W lutym 2014 pierwsza dziesiątka najczęściej rejestrowanych na polskim rynku nowych samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową przedstawia się następująco (dodatkowo podano lokatę zajmowaną przez dany model w zestawieniu przygotowanym za miesiąc luty 2013):
 1.  Skoda Octavia: 1 620 sztuk | 1. miejsce w roku 2013
 2.  Ford Focus: 1 103 sztuk | 6. miejsce w roku 2013
 3.  Toyota Auris: 1 071 sztuk | 15. miejsce w roku 2013
 4.  Volkswagen Tiguan: 1 011 sztuk | 29. miejsce w roku 2013
 5.  Volkswagen Passat: 940 sztuk | 19. miejsce w roku 2013
 6.  Skoda Fabia: 931 sztuk | 2. miejsce w roku 2013
 7.  Skoda Rapid: 914 sztuk | 26. miejsce w roku 2013
 8.  Skoda Superb: 654 sztuk | 39. miejsce w roku 2013
 9.  Opel Astra: 598 sztuk | 4. miejsce w roku 2013
10. Toyota Yaris: 597 sztuk | 7. miejsce w roku 2013

Te i inne aktualne dane dotyczące wyników polskiego rynku samochodowego znaleźć można w sekcji MOTOTRENDY | RANKING TOP50/TOP10 na stronie samar.pl (PATRZ TUTAJ). Statystyki aktualizowane są co miesiąc, wraz z pozyskaniem nowych danych.

Na samej górze strony po przejściu do zakładki MOTOTRENDY obok nazwy miesiąca (LUTY 2014) znajduje się pole: TYP POJAZDÓW. Użytkownik może tu określić, czy dane rynkowe mają wyświetlać się jako wyniki rejestracji wyłącznie nowych samochodów osobowych w Polsce czy łącznie samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową.

IBRM Samar dopuszcza możliwość wykorzystania części prezentowanego powyżej materiału jedynie za podaniem źródła oraz aktywnego linku do tego materiału.


 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane