/  / Ranking miast przyjaznych kierowcom

Ranking miast przyjaznych kierowcom

Korkowo.pl|
null
© Solaris
null

W jakim mieście Polski najlepiej żyje się kierowcom, a w którym zmotoryzowani mają "pod górkę"? W czołówce rankingu rządzą nieco mniejsze miasta. Stawkę otwiera Rzeszów, a zamyka – Poznań.

Jakie czynniki brano pod uwagę w trakcie opracowywania rankingu? Takie, które mają duży wpływ na komfort poruszania się po mieście, czyli "złotą czwórkę": średnie ceny paliwa Pb95, prędkości osiągane w centrum, koszt godzinnego parkowania w strefie i tygodniową liczbę kolizji na drogach (zgłoszonych do systemu Yanosik). W każdej z czterech kategorii najlepsze miasta otrzymywały 100 punktów (400 punktów maksymalnie do zdobycia).

Warto dodać, że dla każdej z tych czterech kategorii wydzielono przedziały punktowe; na podstawie tych przedziałów przyznawano punkty.

Z badań przeprowadzonych przez specjalistów z serwisu Korkowo.pl wynika, że najlepiej zmotoryzowani mają w Rzeszowie. Całkiem nieźle też sytuacja wygląda w Kielcach, Opolu i w Zielonej Górze. W czołówce rankingu rządzą nieco mniejsze miasta. A gdzie jest ciężko? Przede wszystkim w dużych miastach: ostatnie miejsce zestawienia zajął Poznań, a tylko nieco wyżej uplasowała się Warszawa i Kraków.

Jako lider zestawienia, Rzeszów zdobył 360 punktów na 400 możliwych. Oznacza to, że średnie ceny paliwa Pb95 w mieście nie przekraczają 5,24 zł/l, a po centrum jeździ się z prędkością około 36 km/h. Kierowcy z Rzeszowa mają (póki co) komfort parkowania: w mieście nie działa obecnie strefa płatnego parkowania, choć ma się to wkrótce zmienić.

W Rzeszowie występuje ponadto stosunkowo niewiele kolizji: tygodniowo jest to mniej niż 20 zgłoszeń.

Na drugim biegunie zestawienia mamy natomiast Poznań ze 125 punktami. Kierowcom nie jest łatwo: średnie ceny paliw dochodzą do prawie 5,40 zł/l, a godzina parkowania w strefie oznacza wydatek 3 zł. Średnia prędkość pojazdów w centrum nie przekracza 32 km/h, a tygodniowo odnotowuje się w stolicy Wielkopolski powyżej 40 kolizji.

Ranking miast przyjaznych kierowcom
 1. Rzeszów: 360 punktów (stopień przyjazności: pięć gwiazdek)
 2. Kielce: 295 punktów (cztery gwiazdki)
 3. Opole: 275 punktów (cztery gwiazdki)
 3. Zielona Góra: 275 punktów (cztery gwiazdki)
 4. Białystok: 270 punktów (cztery gwiazdki)
 4. Gorzów Wielkopolski: 270 punktów (cztery gwiazdki)
 5. Lublin: 255 punktów (cztery gwiazdki)
 6. Gdańsk: 225 punktów (trzy gwiazdki)
 7. Łódź: 215 punktów (trzy gwiazdki)
 8. Olsztyn: 210 punktów (trzy gwiazdki)
 9. Szczecin: 205 punktów (trzy gwiazdki)
10. Katowice: 195 punktów (dwie gwiazdki)
11. Bydgoszcz: 185 punktów (dwie gwiazdki)
12. Toruń: 165 punktów (dwie gwiazdki)
12. Wrocław: 165 punktów (dwie gwiazdki)
13. Kraków: 145 punktów (dwie gwiazdki)
13. Warszawa: 145 punktów (dwie gwiazdki)
14. Poznań: 125 punktów (jedna gwiazdka)

Tu najtaniej, tam najszybciej
Każde rankingowe kryterium miało swoich własnych fawortyów. Gdyby wziąć pod uwagę tylko ceny paliw, wówczas liderami byłby Rzeszów i Wrocław: w obu tych miastach średnia cena litra Pb95 nie przekraczała 5,25 zł/l. Pod względem średnich prędkości w centrum prymusami był Gdańsk i Białystok (powyżej 36 km/h).

Jeśli chodzi o ceny postoju w strefie, to liderem okazał się Rzeszów: jak wspominano w mieście tym strefa płatnego parkowania na razie nie obowiązuje. Pod względem kolizji prym wiodły, co zrozumiałe, małe miasta: najmniej stłuczek odnotowano w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Kielcach, Opolu, Olsztynie, a także w Białymstoku.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane