/  / Przetarg dla wojska. Superb wygra parasolem?

Przetarg dla wojska. Superb wygra parasolem?

Skoda Superb 2014
© IBRM Samar
Skoda Superb 2014Skoda Superb 2014Skoda Superb 2014Skoda Superb 2014Skoda Superb 2014nullnull

Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej (OZŻW) ogłosił przetarg nieograniczony na dostawę 9 samochodów osobowych interwencyjnych nieoznakowanych klasy średniej. Na 99,9% wygra Superb, który ma standardowo montowany parasol w tylnych drzwiach. Parasol o określonych wymiarach oczywiście.

Przetargi publiczne to czasami dość wesoły temat dla osób zawodowo zajmujących się motoryzacją. Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia obowiązkowo zawarta w każdym zamówieniu publicznym, to często zakamuflowany w mniejszym czy większym stopniu opis konkretnego modelu samochodu, który chce kupić zamawiający. Wachlowanie wymiarami, wyposażeniem, osiągami, a nawet masą potencjalnych użytkowników (patrz link poniżej) to niemal standard. Wiele wskazuje na to, że o wyborze dziewięciu samochodów dla Oddziału Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej (OZŻW) zadecyduje parasol...

PRZETARGI | Ile waży polski funkcjonariusz?

W przetargu ogłoszonym 20 maja br. przez OZŻW podpunkt 19, opisujący wyposażenie przewidziane do montowania lub przewożenia w pojazdach zawiera: "Parasol przeciwdeszczowy w kolorze czarnym o mocnej i zwartej konstrukcji wykonany z trwałych materiałów odpornych na zabrudzenia bez widocznego logo producenta, rozkładany automatycznie o wymiarach: długość po złożeniu 260 – 295 mm, rozpiętość czaszy po rozłożeniu 950 – 1100 mm."

Tylko jeden model klasy średniej z segmentu D z nadwoziem typu sedan lub hatchback posiada taki element w wyposażeniu standardowym - jest nim Skoda Superb. Przetarg na dostawę 9 aut z automatycznymi skrzyniami biegów i wentylowanymi fotelami podzielony został na dwie części – 4 samochody mają mieć silnik benzynowy o poj. min. 3500 cm3, minimalnej mocy 180 kW (245 KM) oraz napęd 4x4, a 5 samochodów silniki o poj. od 1900 – do 2500 cm3 i minimalnej mocy 140 kW (190 KM). W pierwszym przypadku pojemność silnika pozostawia niewielki wybór - Skoda Superb i droższy VW Passat. W drugim przypadku Superb ma więcej konkurentów, m.in. Mondeo, Passat czy Insignia. Cenowo najbardziej konkurencyjne jest Mondeo, ale brak parasola może przechylić szalę na stronę Skody. Chyba że ogłoszony zostanie oddzielny przetarg na parasole...

Superb od wielu lat spędza sen z powiek konkurentom, którzy biorą udział w przetargach publicznych. Topowy model Skody to specyficzny samochód. Jak już wspomniano, jako jedyny w segmencie ma nadwozie typu sedan, które dzięki sztuczce z bagażnikiem (system Twin Door) jest równie praktyczne jak hatchback. Szeroki rozstaw osi (2 758 mm), nadwozie o długości ponad 4,8 metra, bogata gama silnikowa, opcjonalny napęd 4x4 oraz przekładnia automatyczna to elementy, które pozwalają Skodzie spełnić większość warunków przetargowych stawianych pojazdom klasy średniej. Superb jest bardzo często wybierany przez ministerstwa, służby mundurowe czy agencje rządowe, m.in. Agencję Nieruchomości Rolnych. Często służy także jako samochód reprezentacyjny dla prezydentów miast. Wiele Superbów służy jako pojazdy nieoznakowane policji. Co ciekawe, zamawiający często wybierają topowe wersje auta za cenę powyżej 150 tys. PLN, wyposażone w silnik benzynowy o poj. 3.6l (260 KM), napęd 4x4 i przekładnię DSG.

Szczegółowy opis zamówienia znajdziecie Państwo w załączniku poniżej.
Odnośniki
Pliki do pobrania
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane