/  / Przed nami jubileuszowa edycja Supertestu Ekonomii

Przed nami jubileuszowa edycja Supertestu Ekonomii

null
© akdp.waw.pl
null

Fiat Auto Poland, Skoda Auto Polska oraz Stowarzyszenie Użytkowników Pojazdów CNG jako pierwsze zadeklarowały start w dziesiątym, jubileuszowym Superteście Ekonomii. Impreza jest organizowana przez Auto Klub Dziennikarzy Polskich od 2004 roku.

Celem inicjatywy jest propagowanie ekonomicznej, ekologicznej i bezpiecznej jazdy, zweryfikowanie katalogowego zużycia paliwa samochodów oferowanych na rynku w warunkach rzeczywistego ruchu, a także wyłonienie najbardziej ekonomicznych pojazdów.

Samochody do imprezy wystawiają na ogół producenci i importerzy, a kierowcami są najczęściej dziennikarze.
    
W dziewięciu dotychczasowych Supertestach Ekonomii wystartowało łącznie 99 samochodów 25 marek, obok aut osobowych  także autobus, mikrobus, samochodu ciężarowe i dostawcze.

W gronie zwycięzców są: Toyota Yaris 1.4D, Fiat Panda 1.3 Multijet, Peugeot 107 1.4 HDi, Toyota Prius, Skoda Fabia II 1.4 TDi, Volkswagen Passat 2.0 Blue Motion i Skoda Octavia GreenLine 1.6 TDI, które triumfowały w klasyfikacji generalnej, zużywając od 1,89 do 3,27 l/100 km oleju napędowego oraz 3,11 l benzyny na 100 km (Prius).

Wśród triumfatorów są ponadto najtańsze w eksploatacji samochody zasilane gazem ziemnym: Opel Zafira 1.6 CNG oraz Fiat Panda 1.2 Natural Power.
   
Bardzo interesujące jest porównanie rezultatów uzyskanych w Superteście Ekonomii z danymi podawanymi przez producentów, które były praktycznie w każdym przypadku niższe od wartości katalogowego, średniego zużycia.

Tak więc wyniki każdorazowo i ponad wszelką wątpliwość dowodziły, że spokojna, równa jazda, z prędkościami, na które zezwalają przepisy, z jednej strony zmniejsza zużycie paliwa, a tym samym nasze wydatki na ten cel lub umożliwia pokonywanie dłuższych tras, z drugiej. Dodatkowo mniejsze spalanie to mniej substancji szkodzących środowisku emitowanych przez układy wydechowe, w tym dwutlenku węgla powodującego efekt cieplarniany.

Organizatorzy 10-go Supertestu Ekonomii, zaplanowanego w drugiej dekadzie czerwca, czekają na zgłoszenia jeszcze do końca kwietnia.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane