/  / Problemy ze snem a jazda samochodem

Problemy ze snem a jazda samochodem

SJR|
null
© Renault
null

Czy miewasz trudności z zasypianiem? Badania wykazały, że tego rodzaju objawy mogą znacząco wpływać na Twoje bezpieczeństwo. Osoby, które na co dzień doświadczają problemów z zaśnięciem, są dwa razy bardziej narażone na śmierć w wypadku drogowym.

"Niewyspany kierowca jest mniej uważny i wolniej reaguje. Senność ogranicza także umiejętność kierowcy do podejmowania decyzji - wylicza Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Jeśli kierowca zauważy u siebie objawy związane z bezsennością – trudności z zaśnięciem, częste budzenie się w nocy czy brak uczucia wyspania po dostatecznej ilości snu – powinien zrezygnować z prowadzenia auta.

"Po wielu nieprzespanych godzinach prowadzący pojazd zaczyna zachowywać się jak pijany, w niekontrolowany sposób zmienia pas ruchu czy zahacza o pobocze. To pokazuje, jakie niebezpieczeństwo dla siebie i innych stwarza taka osoba - dodaje Zbigniew Weseli.

Taki kierowca powinien w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią higienę snu, a jeśli to okaże się nieskuteczne – skorzystać z porady lekarza. Do prawidłowej higieny snu należy uprawianie sportu i unikanie snu w ciągu dnia oraz zdrowa dieta. Istotne jest także, aby unikać zażywania środków pobudzających (np. kofeiny, nikotyny) przed snem oraz wykonywania pobudzających zajęć przed położeniem się do łóżka (np. oglądanie telewizji).

Senność za kierownicą często nie jest związana z zaburzeniami snu, a raczej z nieodpowiednim trybem życia, nadmiarem obowiązków czy przepracowaniem. "Bez względu na pierwotną przyczynę senny, niewyspany kierowca stwarza poważne zagrożenie na drodze - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.  
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane