/  / Preferencji przy odliczaniu VAT nie będzie

Preferencji przy odliczaniu VAT nie będzie

IBRM SAMAR|
null
null

Ile VAT-u odliczymy przy zakupie firmowego auta osobowego w tzw. „okienku derogacyjnym”? Czy po zmianie przepisów od 1 kwietnia, będzie można odliczać VAT od kosztów eksploatacji samochodu (bez kosztów paliwa) według starych zasad tzn. w wysokości 100 proc.?

Naszych Czytelników nurtuje także kwestia dotycząca tego czy po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o VAT, w przypadku auta osobowego wpisanego do firmowej ewidencji środków trwałych, będzie można nadal odliczać VAT od kosztów eksploatacyjnych? (bez kosztów związanych z zakupem paliwa)


Odpowiada Michał Cielibała, z firmy Biurex Doradztwo Podatkowe:

Obecnie nabywca firmowego samochodu osobowego ma prawo do odliczenia 60 proc. VAT nie więcej jednak niż 6 tys. zł.

W piątek 7 lutego Sejm przegłosował nowelizację ustawy o VAT wprowadzającą regulacje dotyczące rozliczania tego podatku od firmowych samochodów osobowych ważących do 3,5 tony. Sposób i wysokość odliczenia będzie zależała od sposobu użytkowania pojazdu. Ministerstwo przyjęło, że każdy samochód o DMC mniejszej niż 3,5 tony służy zarówno do celów służbowych jak i prywatnych. Przedsiębiorca będzie mógł w tym przypadku odliczyć 50 proc. VAT-u od wszystkich kosztów związanych z zakupem i eksploatacją takiego auta osobowego.  Odliczenie VAT-u od paliwa będzie przysługiwać dopiero od 1 lipca 2015 r.

Niestety, ustawa nie przewiduje preferencyjnych zasad odliczania podatku VAT dla samochodów osobowych, które zostały nabyte przed wejściem ustawy w życie. Tym samym podatnicy stracą prawo do odliczania pełnego VAT-u od kosztów napraw i eksploatacji pojazdu.

Nowa ustawa zakłada też pełne odliczenie VAT-u w przypadku wydatków związanych z pojazdami osobowymi wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to wymagało złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o takim samochodzie oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu.

Zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2014 r., czyli miesiąc później niż wstępnie zakładano.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane