/  / Prawidłowe przechowywanie opon

Prawidłowe przechowywanie opon

PZPO|
null
null

Zmiana ogumienia na zimówki powoduje, że opony letnie po pracowitym półroczu mają teraz czas na zasłużony odpoczynek. Pozostaje tylko pytanie, co zrobić z całym kompletem w okresie jesienno-zimowym?

Najlepiej oponom letnim dać odpocząć w profesjonalnej przechowalni. Ale "gumy" można także prawidłowo przechowywać w garażu lub w piwnicy, choć wymaga to pewnej wiedzy. Jak więc zadbać o stan opon, aby służyły nam jak najdłużej?

"Przede wszystkim nie rzucajmy ich w najodleglejszy kąt naszego schowka i nie zapominajmy o nich - radzi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO. "W trakcie okresu jesienno-zimowego warto zadbać o to, aby opony letnie nie odkształciły się i nie sprawiły nieprzyjemnej niespodzianki po ich ponownym montażu".

Oto kilka wskazówek, dzięki którym opony przed ponownym montażem na wiosnę będą w dobrym stanie:
1. Po zdemontowaniu opon należy je dokładnie obejrzeć w poszukiwaniu usterek, jednocześnie usuwając wszelkie obiekty, które dostały się między klocki bieżnika. Oponę można także zabezpieczyć środkami do pielęgnacji opon, zgodnie ze sposobem aplikacji przewidzianym przez producenta i warunkami gwarancji na opony.

2. Najlepszymi miejscami przechowywania opon są suche pomieszczenia, miejsca, gdzie na opony nie będzie padało bezpośrednio światło słoneczne i panuje pokojowa temperatura. Upewnijmy się, że w pobliżu nie ma urządzeń, które generują ozon (np. spawarki, transformatory), chemikaliów, które mogłyby przenieść się na opony, czy źródeł ciepła (kaloryfery, piece itp.)

3. Jeżeli przechowujemy same opony (bez felg), powinniśmy je ustawiać pionowo na ziemi. O ile to możliwe, opony trzeba obracać raz na miesiąc, aby uniknąć ich ewentualnej deformacji. Idealnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie ich na specjalnym stojaku kilka centymetrów nad ziemią. Alternatywnie można ułożyć opony płasko w stos, upewniając się jednak, że podłoże jest równe i oczyszczone z małych kamyków. Samych opon nie można wieszać na hakach, gdyż może dojść do stałego odkształcenia opony (szczególnie tzw. stopki czyli miejsca przylegania do felgi).

4. Opony z felgami powinny być składowane jedna na drugiej lub umieszczone w specjalnych stojakach. Inną możliwością jest ich podwieszenie na haku za felgę.

Pamiętajmy, aby ciśnienie w przechowywanych kołach było takie samo jak podczas eksploatacji i zgodne z zaleceniami producenta pojazdu.

Więcej przydatnych informacji na temat prawidłowej eksploatacji i przechowywania opon znaleźć można na stronie pamietajooponach.pl
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane