/  / Pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi

Pozew zbiorowy przeciwko Volkswagenowi

Stop VW|
Volkswagen Passat B7 2010
© IBRM Samar
Volkswagen Passat B7 2010

Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen AG (STOP VW) złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie pierwszy w Polsce pozew zbiorowy przeciwko firmie Volkswagen AG. Sprawa ma związek z tzw. aferą Dieselgate.

Według Stowarzyszenia niemiecki producent wprowadził na polski rynek sto kilkadziesiąt tysięcy wadliwych samochodów z oprogramowaniem fałszującym wyniki emisji spalin. Auta te wyposażono w silniki diesla, które nawet 40-krotnie przekraczają normy w zakresie emisji tlenków azotu.

Pozew dotyczy Volkswagena, ale jak informuje Stowarzyszenie STOP VW, wkrótce do sądu trafią pozwy przeciwko Audi, Skodzie oraz SEAT-owi (markom należącym do grupy Volkswagena).

Pozwanym w sprawie jest firma Volkswagen AG z siedzibą w Niemczech, a przesłankę odpowiedzialności stanowi czyn niedozwolony, którego dopuścił się producent w momencie produkcji auta nie spełniającego norm emisji spalin. Wysokość roszczenia w pozwie wynosi 30 tysięcy złotych od jednego samochodu. Po złożeniu pozwu sąd wyznaczy datę na przyłączenie się do niego osób, które do tej pory nie zrobiły. Do Stowarzyszenia miało się już zgłosić około 2 tysięcy osób.

Afera Volkswagena wybuchła jesienią 2015 roku. Silniki nie spełniające norm emisji spalin oraz wyposażone w nielegalne oprogramowanie, fałszujące pomiary, zamontowano w 11 milionach samochodów sprzedanych na całym świecie.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane